Pretraživanje tekstova
Kompanija "Fruit-Tec" osmislila je sistem "Darwin SmaArt Camera", koji radi tako da kamera ispred tankog vretena detektuje gustoću cvetanja svakog pojedinog stabla i prenosi podatke na računar.
Regulisanje količine voća na biljci ili stablu, jedna je od najvažnijih mera u intenzivnom komercijalnom voćarstvu, kako bi se postigla potrebna veličina i kvaliteta voća za prodaju. Najveći izazov za mehaničko proređivanje cvetova je procena stepena proređivanja i optimalno podešavanje brzine vretena.
Upravo zato je kompanija "Fruit-Tec" osmislila sistem "Darwin SmaArt Camera", koji zamenjuje subjektivnu procenu količine cvetova s objektivnom procenom kamere. Ova inovacija nagrađena je srebrnom medaljom na ovogodišnjem sajmu "Agritechnica" u Hanoveru.
Sistem radi tako da kamera ispred tankog vretena detektuje gustoću cvetanja svakog pojedinog stabla i prenosi podatke na računar u vozilu u stvarnom vremenu. Koristeći proračunski algoritam, računar zatim izračunava optimalnu brzinu vretena i upravlja proređivanjem. Jedinica za proređivanje sastoji se od vretena, na kojem je postavljeno šest redova šipki, koje uklanjaju cvetove svojom rotacijom. Intenzitet proređivanja se u velikoj meri kontroliše brzinom vretena.
Pogledajte koje su još inovacije osvojile zlatnu ili srebrnu medalju na Agritechnici 2017!
Kao opcija, sistem se može kombinovati sa GPS prijemnikom. Pomoću GPS sistema moguće je detektovati svako pojedino stablo i preneti podatke, kao što su broj cvetova i brzina vretena na stablo i kasnije ih uporediti sa podacima o prinosu.
Sistem može da radi na radnim visinama od 1.475 mm do 2.850 mm.
Prednosti "Darwin SmaArt" sistema:
Kao mehanički sistem, "Darwin SmaArt" kamera za automatsko proređivanje cvetova može zameniti hemijsko ili ručno proređivanje. Sa svojom visokom efikasnošću i stepenom proređivanja zasnovnim na objektivnim parametrima, očekuje se da će smanjiti glavni razlog prvobitnog neprihvatanja ovakvog načina proređivanja.
Izvor i foto: agritechnica.com
Autorka
Više [+]
Karolina je magistrirala agroekonomiju, sa iskustvom u poljoprivredi, a svoje znanje i savete deli sa čitaocima Agrokluba!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!