Pretraživanje tekstova
Dudovac prezimljava u stadijumu lutke na skrovitim mestima poput pukotina na stablu, pod korom stabla i grana, između grudvica zemlje i slično. Stvara velike štete na raznom voću ističe stručnjak za zaštitu bilja Milena Ćirić iz PSSS Užice.
Dudovac (Hyphantria cunea) je polifagna vrsta koja napada veći broj domaćina, štetna je za različite voćne vrste kao što su dud, šljiva, trešnja, jabuka, kruška, orah, ali napada i pojedine zeljaste biljke, poput deteline, lucerke i plavog patlidžana. Poreklom je iz Severne Amerike odakle se proširila po Evropi, navodi stručnjak za zaštitu bilja Poljoprivredne stručne službe Užice Milena Ćirić.
Od četvrtka ponovo toplo, obratite pažnju na glodare u voćnjaku
Odrasle jedinke dudovca su bele boje, a ponekad se na prednjim krilima uočavaju crne tačke. Telo leptira je dugo od 11 do 15 cm, a raspon krila je od 25 do 30 cm. Ženke su obično krupnije od mužjaka. Jaja su loptasta, svetlozelene boje.
Gusenice su žuto-zelene boje sa crnom glavom. Duž bočnih strana imaju niz od 12 bradavica iz kojih izbijaju duge dlake. Gusenice žive u zajednici u paučinastim guseničnim gnezdima. Gusenice nakon što napuštanja gnezda mogu da izazovu golobrst. Lutka dodovca je tamno smeđe boje, dužine oko 10 cm, i nalazi se u upredenom kokonu koji liči na mrežicu.
U našim uslovima ima dve, ređe tri generacije godišnje. Prezimljava u stadijumu lutke na skrovitim mestima poput pukotina na stablu, pod korom stabla i grana, između grudvica zemlje i slično. U proleće se pojavljuje leptir prve generacije koji polaže jaja u formi jajnih legala svetlo-zelene boje koja se teško uočavaju, ističe užički stručnjak.
Proizvođačima se preporučuje obilazak zasada i ukoliko se registruje prisustvo guseničnih gnezda, njihovo mehaničko uklanjanje. Ako je prisutno dva do pet guseničnih gnezda po stablu, preporučuje se sprovođenje hemijskog tretmana nekim od registrovanih insekticida.
Podsetimo, u slučaju da planirate da koristite hemijska sredstva (selektivni insekticid), imajte na umu da ona deluju jedino kada su jaja tek položena ili dok su larve skroz male. Kasnije upotreba hemije nema svrhu. Dudovac neće napraviti fatalnu štetu na voćkama, ali morate da znate da će grana na kojoj su izlegle potpuno propasti.
Treba pratiti stanje u voćnjacima kako ne bi došlo do toga da dudovac potpuno obrsti stablo, što je ipak redak slučaj.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Dudovac Štetočina na voću Larva Jaja Stadijum lutke Hemijski tretman Milena Ćirić Stanje u voćnjaku
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!