Zbog cene rakije od dunje sve više voćara odlučuje se da sadi ovu voćku, a ne jabuku ili krušku, oko kojih ima mnogo više posla.
Ubrzo sledi berba dunja. Ako pokožica ima žutu boju, kao limun, mirišu, a plod se lako skida sa grane, to su znaci da se može izvršiti berba. Nakon mesec do dva čuvanja, plod dostiže potpunu zrelost i može da se koristi za jelo.
Plodove bi trebalo čuvati na temperaturama od nula do dva stepena. Ako proizvođači nemaju hladnjaču, najbolje bi bilo skladištiti ih u podrumu.
Najveći broj proizvođača dunju koristi za pravljenje rakije koja je izuzetno cenjena, a manji broj pravi džemove i slatka.
Zbog cene rakije od dunje sve više voćara odlučuje se da sadi ovu voćku, a ne jabuku ili krušku, oko kojih ima mnogo više posla. Ova voćka je popularna i zbog toga što izbegava pozne prolećne mrazeve, za razliku od jabuka, krušaka i koštičavog voća.
Napada je Erwinia amylovora, bakterijska palež, ali ne sve sorte. Najosetljivije su leskovačka i vranjska, dok su Hemus, Trijumf i Šampion novije sorte i više su otporne na palež. Od bolesti, često je napada i smeđa pegavost listova i plodova, naročito pred berbu, pa bi desetak do petnaest dana ranije, trebalo obaviti tretmane fungicidima s kratkom karencom, o čemu bi voćari trebalo da se konsultuju sa savetodavcima.
Ko ne želi da koristi hemiju može da tretira stabla sa sodom bikarbonom, u dozi od 100 grama na 100 litara vode, ali bi bilo dobro da se soda pomeša s drugim sredstvom, npr. mlekom ili koprivom, da bi efekat bio jači.
I tokom čuvanja u podrumima potrebno je jednom u desetak dana tretirati plodove sodom kako se ne bi razvila meka trulež ili gorke pege. Savijač ploda koji izaziva crvljivost retko napada veći broj plodova, za razliku od jabuka i krušaka.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor