U toku je intenzivno piljenje larvi druge generacije jabukinog i breskvinog smotavca, a narednih dana se očekuje početak piljenja larvi treće generacije šljivinog smotavca.
Prema prvim pregledima zasada voća, prisutni su smotavci, odnosno savijači u različitim kulturama. U toku je intenzivno piljenje larvi druge generacije jabukinog i breskvinog smotavca, a narednih dana se očekuje početak piljenja larvi treće generacije šljivinog smotavca. Predstavljamo vam ove štetočine i kako da se borite protiv njih.
Jabukin smotavac (Cydia pomonella) jedna je od najznačajnijih štetočina koje napadaju jabuku. Reč je isključivo o štetočini ploda (zelenog i zrelog), pri čemu zeleni plodovi opadaju, a zreli gube upotrebnu vrednost. Teškoće u suzbijanju smotavca javljaju se zbog toga što su leptiri aktivni skoro četiri meseca, a i gusenice su sa manjim pauzama uglavnom unutar ploda, tako da su nedostupni hemijskim preparatima. Ukoliko se ne koriste feromonske klopke za praćenje leta leptira, u praksi se tokom vegetacije rade najmanje četiri prskanja.
Insekt breskvinog smotavca (Cydia molesta) nanosi velike štete ovom voću, kao i nektarinama. Gubici su ponekad i 50%. Druga generacija odraslih jedinki pojavljuje se početkom jula. Oštećenja su vidljiva na grančicama i plodovima - pojavljuje se smolotočina i izlučevina insekta. Treća generacija se pojavljuje u avgustu i nastavlja da se izleže do pred kraj septembra. Prskanje zavisi od praćenja leta insekta, a tretmani su usmereni prvenstveno na larve. Koriste se feromonske klopke, kako bi se izazvala "konfuzija" medu mužjacima.
Šljivin smotavac (Grapholita funebrana) je jedna od najznačajnijih štetočina ovog voća. Larva je glavni krivac, koja izaziva ogromne štete, posebno kada se prenamnoži. Oštećenja koja stvaraju ove larve mogu da budu preduslov za stvaranje monilije. Potrebno je redovno pregledati zasad.
Tagovi
Autorka