Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita šljive
  • 07.06.2017. 16:00

Šljivin smotavac - tretman larvi

Vremenske prilike pogoduju piljenju larvi prve generacije šljivinog smotavca. Potrebno je pregledati zasade i koristiti preparate na bazi akitvne materije hlorpirifos.

  • 9.953
  • 276
  • 0

Šljivin smotavac (Grapholita funebrana) je jedna od najznačajnijih štetočina ovog voća. Larva je glavni krivac, koja izaziva ogromne štete, posebno kada se prenamnoži. U tome joj i te kako pomažu vremenski uslovi koji su aktuelni ovih dana.

Plod ne raste i otpada

Godišnje se razvijaju tri generacije larvi. One se hrane mesom ploda. Larva luta i ubušuje se u unutrašnjost. Da je plod napadnut, prepoznaćete po tome što više ne raste, postaje ljubičast i otpada. Larve su tada još male, a na mestu gde su se ubušile pojavljuje se smola. One često mogu da oštete i košticu.

Oštećenja koja stvaraju ove larve mogu da budu preduslov za stvaranje monilije.

Tretman larvi šljivinog smotavca

Trenutno su aktulena piljenja prve generacije larvi u voćnjacima. Potrebno je redovno pregeldati zasad. Tretmani se vrše preparatima na bazi akitvne materije hlorpirifos - na primer Pyrinex 25 CS u koncentraciji od 0.25%.

Plan zaštite za ovu godinu:

  • Hlorpirifos (Pyrinex 25 CS 2-2,5 l/ha) + hlorotalonil (Bravo 2 l/ha) - piljenje 1. generacije , 250 - 300 CDD;
  • Hlorantraniliprol (Coragen 0,16-0,2 l/ha) + kaptan (Merpan ili Metod ili Captan 2-3 kg/ha) - plod oko polovine krajnje veličine, početak piljenja 2. generacije, 520 CDD;
  • Lambda cihalotrin (Grom 0,3 l/ha) + kaptan (Merpan ili Metod ili Captan 2-3 kg/ha) - intenzivno piljenje larvi 2. generacije.

Foto:Alexander von Halem / Flickr


Povezana biljna vrsta

Šljiva

Šljiva

Sinonim: - | Engleski naziv: Plum | Latinski naziv: Prunus domestica L.

Šljiva raste kao srednje veliko stablo, manje ili više bujnog rasta. Pojedine sorte zahtevaju oprašivače, dok se neke oprašivaju same. Šljive donose plodove na dvogodišnjim ili... Više [+]

Izvori

Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije


Tagovi

Šljivin smotavac Monilija Grapholita funebrana Šljiva


Autorka

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

U dvorištu Vinete Šinke, domaćice iz Knjaževca koja već par godina pravi najukusnije namaze i džemove od raznih vrsta voća, ali i cveća. Uskoro na Agroklub-u!