Pretraživanje tekstova
Tretmani bioreglatorima su izuzetno značajni i na mnogo načina mnogu pomoći proizvođačima. Primena kojih tretmana početkom leta se savetuje voćarima i zbog čega? O tome je govorila prof. doc. Biserka Milić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Na ovogodišnjem 91. Međunarodonom sajmu poljoprivrede su održana brojna predavanja iz različitih sektora poljoprivrede, a posebno zanimljivo predavanje je bilo održano u okviru Dana voćara - u pitanju je tema važnosti primene bioregulatora u proizvodnji jabuke i kako to učiniti na pravilan način. O ovoj temi je detaljnije govorila prof. dr Biserka Milić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
"U savremenoj proizvodnji jabuke ovi tretmani čine značajan element u programu prskanja. Primenjuju se 15 do 20 puta u toku vegetacije kao samostalni ili u okviru tretmana zaštite, folijarne prihrane, biostimulatora i ostalih tretmana", započinje profesorka Milić.
Plutasta tvorevina na površini ploda jabuke koja se javlja kao reakcija na oštećenje pokožice, ili nepravilnosti u formiranju ćelija pokožice, radi zaštite oštećenog tkiva i izolacije oštećenog tkiva se zove rđasta prevlaka, a tretmani bioregulatorima mogu biti korisni u ovom slučaju. Jednom kada nastane, ne može se više sanirati i njena karakteristična struktura ostaje na plodu. Nepovratan proces je u pitanju.
"Rđasta prevlaka se javlja kao reakcija na vremenske prilike kao što su niske i visoke temperature, prilikom velikih temperaturnih oscilacija i vlažnosti vazduha, visoke relativne vlažnosti, kiše ali i drugih faktora", pojašnjava našim čitaocima profesorka Milić dodajući da je maksimalna osetljivost na pojavu rđaste prevlake između druge i četvrte nedelje posle punog cvetanja - kad je prečnik plodića od 15 do 30 mm.
Važno je napomenuti da giberelini umanjuju pojavu ove strukture izazvane lošim klimatskim faktorima. Tretman formulacijom GA4+7 1% se mora obaviti preventivno, pre perioda najveće osetljivosti. Preporuka je da se prvo tretiranje obavi kada prve latice počnu da opadaju (u fazi BBCH 65) do kraja cvetanja (Faza BBCH 69) a zatim u razmaku od sedam do 10 dana tri do četiri puta u koncentraciji 40 do 50 ml/hl.
"U praksi to znači da sedam do osam tretmana sa koncentracijama preparata 10 - 20ml/hl sve do sredine jula meseca i faze BBCH 74 kada su plodovi veličine 40 mm. Tretmani od sredine juna do sredine jula umanjuju pucanje plodova", napominje naša sagovornica dodajući da takođe postoji mogućnost negativnog dejstva na formiranje rodnih pupoljaka.
Bioregulatori se takođe koritste i prilikom kontrole vegetativnog porasta stabala jabuke, a u pitanju je jedinjenje Prohexadion-Ca. Pomenuto jedinjenje se koristi u sklopu ostalih mera za kontrolu bujnosti, a u biljci deluje kao inhibitor pojedinih koraka u biosintezi giberelina. Rezultat primene ovog tretmana je smanjena dužina mladara na račun kraćih dužina internodija.
"Pro-Ca deluje četiri do šest nedelja nakon primene, a nakon tog perioda, moguć je sekundarni porast za čiju je kontrolu tretman neophodno ponoviti, nekad i tri puta", naglašava profesorka Milić dodajući da prvi tretman treba obaviti kada je dva do pet listova razvijeno, pri dužini od dva do pet centimetara (u fazi opadanja latica BBCH 65 -67) a drugi tretman treba ponoviti nakon tri do pet nedelja.
Letnji radovi u zasadima jabuke - na šta posebno obratiti pažnju?
Ostali efekti primene Prohexadion-Ca su brojni, jedan od njih je i da pomaže kod zametanja plodova kada se primeni u fazi opadanja latica (BBCH 65 - 67) Često se u praksi primenjuje se 250 - 300 gr/ha na kraju cvetanja (u fazi BBCH 69) radi pospešivanja zametanja plodova da tzv. "zalepi" cvasti). Ovaj tretman takođe umanjuje rđastu prevlaku na jabukama i pomaže u zaštiti protiv bakteriozne plamenjače. Ukoliko se primeni dve do tri nedelje nakon precvetavanja (drugi tretman) umanjuje se junsko opadanje plodova.
Primena bioreguatora je izuzetno široka i značajna prilikom proizvodnje jabuka, a samo neke od primena su i primena etefona za ubrzavanje sazrevanja i dobijanja boje. Giberelini se pred svega pomenutog koriste i za inhibiciju obrazovanja pupoljka u godinama sa slabim prinosom. Biljni bioregulatori takođe utiču na formiranje uzgojnog pupoljka, a zahvaljujući njima se proizvode i sadnice.
Tagovi
Bioregulatori Biljni hormoni Poljoprivredni fakultet Tretmani u zasadima Biserka Milić Tretman u jabučnjaku
Autorka
Više [+]
Diplomirani biolog na Prirodno-matematičkom fakultetu, trenutno na master studijama botanike. Zaljubljenik u prirodu i uvek u potrazi za praktičnim i korisnim znanjima. Dopisnica iz Padine koja donosi nove i zanimljive priče iz južnog Banata.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
#RuralFoto #Priroda Napuštena kuća u dekoraciji prirode, na obodu Sotskog jezera, selo Sot.