Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Podizanje voćnjaka
  • 06.10.2023. 16:30

Kako obaviti đubrenje u rupe pri sadnji voćaka?

Ako voćka u prvim godinama rasta zakržlja, njena produktivnost u toku celog života najčešće ostaje vrlo mala i teško da se može značajnije povećati.

Kako obaviti đubrenje u rupe pri sadnji voćaka?
Foto: Depositphotos/Photozirka
  • 18.638
  • 937
  • 0

Đubrenje pri sadnji voćke je vrlo značajno i od njega mnogo zavisi porast voćke u mlađim godinama. Tada ona treba brzo da se razvija i u kratkom periodu, od nekoliko godina, izgradi snažan nadzemni i podzemni sistem. Ako voćka u ovim godinama zakržlja, njena produktivnost u toku celog života najčešće ostaje vrlo mala i teško da se može značajnije povećati.

Najbolje bi bilo, ako se pri podizanju mladog zasada pored đubrenja u rupe izvrši i meliorativno đubrenje, čiji je zadatak da popravi fizičke i hemijske osobine zemljišta u širem prostoru, a koji će voćka značajnije koristiti u kasnijim godinama razvoja. Značajno je da se stvore što povoljniji uslovi u sloju od 45 cm dubine.

Unos hranljivih elemenata

Prilika je ovo da se u zemlju unesu i potrebne količine hranljivih elemenata, a naročito fosfora i kalijuma u čemu oskudevaju skoro sva zemljišta. Takođe, unošenje potrebnih količina organske mase i krečnjaka najefikasnije se može obaviti prilikom podizanja voćnjaka. Blagotvorno dejstvo ovih mera će se odražavati na rodnost zasada tokom dužeg vremenskog perioda.

Đubrenje u rupe ima zadatak da pomogne razvoju voćke u prvim godinama (Foto: Bojan Kecman)

Potrebne količine pojedinih elemenata će zavisiti od fizičko-hemijskih osobina zemljišta. Kao orijentacija se može uzeti podatak da je prilikom podizanja voćnjaka potrebno uneti u zemljište 120 do 180 kg P2O5 i 200 do 260 kg K2O po jednom hektaru.

Projektovanje i podizanje voćnjaka - od prvog do poslednjeg koraka

Količina stajnjaka se obično kreće od 30 do 50 tona, a količina krečnjaka od 10 do 20 tona, što takođe zavisi od količine humusa u zemljištu, odnosno od njegove kiselosti.

Rasturanje đubriva

Preporučljivo je da se planirana doza podeli na dva jednaka dela. Prva polovina se rasturi po celoj površini zaemljišta i zaore na dubinu 40-50 cm. Po preoranom zemljištu treba rasturiti drugu polovinu i kultivatorom (tanjiračom) uneti u zemljište. Na taj način će se izvršiti oplemenjivanje ovih slojeva zemljišta u kojima se stvarno i razvija najveća masa korena voćaka.

Đubrenje u rupe ima zadatak da pomogne razvoju voćke u prvim godinama. Iz tog razloga ono je neophodno i u tim slučajevima kada se izvršilo obilno đubrenje po celoj površini. Proizvođači često podižu nove voćnjake bez prethodne pripreme zemljišta, pa je u tom slučaju važno da se uraditi pravilno đubrenje prilikom sadnje u rupe. 

Izvor: "Kalendar poljoprivrednih radova"


Tagovi

Đubrenje voćnjaka Đubrenje u rupe Mladi voćnjak Đubrenje i rodnost Fosfor Rasturanje đubriva Kalijum Podizanje zasada


Autorka

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

🚜Kažu da se pravi prijatelji poznaju u teškim vremenima, a Lovol 354 je tu za vas kroz svaku brazdu, svaki red i svaku sezonu. 💙 Pogon na sva četiri točka znači da nema odustajanja, a njegova snaga je taman onoliko koliko treba da posao b... Više [+]