Pretraživanje tekstova
Zašto je jesenja sadnja bolja od prolećne? Koje vrste su idealne da ih sada posadimo?
Pred nama je jesenja sadnja voćaka. U ovom periodu rasadnici, poljoprivredne apoteke i centri će imati na raspolaganju veliki izbor vrsta i sorti.
Sadnja tokom jeseni ima niz prednosti u odnosu na prolećnu. Sada lakše možete vizualno pregledati sadnice i utvrditi u kakvom su stanju stablo, grane, koren, kakav je obim rasta. Lakše se uočavaju simptomi oboljenja i napada štetočina, kao i mehanička oštećenja. Mnogo je manji pritisak infekcija i štetočina, odnosno manja je njihova pojava jer ulaze u fazu mirovanja.
Većinu vremena neće biti potrebe za zalivanjem posađenih sadnica, jer će sa jesenjim mesecima biti više padavina. Prilikom sadnje se obavi obilno zalivanje i to je uglavnom dovoljno. Kiše će učiniti ostalo. Koren ima vremena da se oporavi od šoka presađivanja i raste u novoj sredini tokom jeseni, zime i ranog proleća. Njegov rast i razvoj korena se nastavlja sve dok temperatura zemljišta ne padne ispod 5ºC.
Sa dolaskom proleća mlada sadnica je spremna da brzo krene u vegetativni rast.
Ako ih posadimo u proleće, one moraju u veoma kratkom periodu da se oporave od šoka presađivanja, adaptiraju na nove uslove, ukorene, pokrenu rast korena i vegetativnog prirasta. Zbog toga je bolji prijem posađenih u ovom godišnjem dobu.
Vrste pogodne za sadnju u ovom terminu su: jabuka, kruška, breskva, nektarina, kajsija, šljiva, trešnja, višnja, orah, leska. Ne treba zaboraviti ni bobičaste grmove: ribizle, ogrozd, malinu, kupinu.
Optimalno vreme sadnje zavisi od vremenskih prilika i vrste.
Pravi moment je kada opadne lišće. Sadnice koje imaju goli koren je potrebno osvežiti i hidrirati pre nego ih posadimo na stalno mesto.
Najbolje je da koren bude potopljen u smesu organskog đubriva (najbolje kravljeg stajnjaka), zemlje i vode u odnosu 1:1:1. To će pomoći njegovoj aktivaciji i bržem ukorenjivanju.
Tagovi
Voćne sadnice Jesenja sadnja Jesenja sadnja voća Sadnja voćnih sadnica Sadnja jabuke Sadnja kruške Sadnja oraha
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Prirodni rezervat Zasavica - čuvar domaćih autohtonih rasa životinja, čuvar genetičkih resursa za buduća pokolenja.