Pretraživanje tekstova
Ove voćne vrste su idealne za manje površine, okućnice, dvorišta, a možemo ih uzgajati u posudama na balkonima i terasama.
Bobičasto voće je idealno za ljude koji imaju manju površinu i ne mogu uzgajati klasična voćna stabla. Osim što ih odlikuju manje dimenzije, ovi grmovi nam mogu dati obilje svežih i sočnih plodova. U ovu grupu ubrajamo, malinu, kupinu, njihove hibride, ribizle, ogrozd, borovnicu, aroniju i slične vrste.
Prednost im je što se mogu uzgajati u posudama na balkonima i terasama, nisu zahtevne, a odabirom sorti i hibrida neće biti potrebna armatura koja će ih pridržavati kao što je to slučaj sa intenzivnim zasadima.
Sadnice voćnih grmova možemo teoretski da sadimo tokom cele godine, osim kad je zemlja zaleđena. Sadnja u jesen je najbolja, jer koren ima vremena da se privikne na nove uslove i počne da raste. To će značiti da će na proleće svu svoju snagu da usmeri na vegetativni rast. U slučaju da imate sadnice golog korena, ovo je idealno vreme da ih posadite. Sadnice u posudama su pogodne za sadnju tokom proleće, jer korenov sistem doživljava manji šok prilikom presađivanja.
U slučaju da imate sadnice golog korena, da osigurate bujan rast pre sadnje na stalno mesto prikratite izdanke kako bi olakšali ukorenjavanje.
Birajte osunčane lokacije koje su zaštićene od hladnih vetrova. Za vrste koje pripadaju grupi šumskog bobičastog voća odgovaraće i polusena. Izbegavajte doline u kojima dolazi do stagnacije hladnih zemljišnih masa, kao i mesta gde je stagnacija vode. Odgovaraće im rastresito i humusom bogato zemljište. Neke vrste su zahtevne u pogledu zemljišnih karakteristika, poput borovnice koja voli kiselu pH reakciju.
Dobrim odabirom različitih vrsta i sorti možemo obezbediti dug period berbe njihovih plodova od ranog proleća do kasne jeseni. Crvene, bele, crne ribizle i ogrozd se izuzetni voćni grmovi čiji se plodovi koriste sveži ili se prerađuju u sokove, želee, džemove, marmelade i pripremu slatkiša. Što se tiče ogrozda, postoje vrste bez trnja pogodne i da ih deca beru. Ovi grmovi ne rastu previsoko i možemo ih uzgajati u posudama na balkonima i terasama.
Poslednjih godina se sve više sade remontne maline koje se u jesen pokose i na proleće izraste vegetativna masa koja donosi plodove. Za ovaj tip nije potrebno podizati skupu armaturu i pogodne su za amaterski uzgoj.
Ne treba zaobići kupinu i hibride između maline i kupine koji se već duži niz godina mogu pronaći u rasadnicima.
Tagovi
Bobičasto voće Jesenja sadnja voćaka Sadnja maline Sadnja ribizle Sadnja kupine Sadnja ogrozda
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Fotografiju koju Vam šaljem je nastala na jezeru Palić jednog divnog majskog jutra! #RuralFoto#priroda
Milovan Vucicevic
pre 19 sati
Poštovana Iljana, Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana, Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 19 sati
Poštovana Ljiljana , Hvala Vam na lajku! Poštovana Ljiljana , Hvala Vam na lajku!
Milovan Vucicevic
pre 1 dan
Poštovana Leticija ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Leticija ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 2 dana
Poštovana Gordana hvala vam na glasanju! Poštovana Gordana hvala vam na glasanju!