Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Savet stučnjaka
  • 12.11.2024. 10:00

Podmlađivanje voćaka za veću rodnost. Kada i kako se sprovodi?

Ova pomotehnička mera se izvodi u vreme zimske rezidbe. Najveći uspeh se postiže kod jabučastih voćnih vrsta, pre svega na generativnim ili bujnijim podlogama

Foto: Shutterstock/911puh
  • 125
  • 27
  • 0

Podmlađivanje voćaka je metoda koju treba sprovesti iz više razloga. Zbog starosti voćaka dolazi do smanjenja vegetativnog porasta, smanjenja rodnosti, ogoljavanja grana premeštanjem rodnosti na vrhove grana, ali i pojave većeg broja vodopija, navodi savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u PSSS Novi Pazar Silvija Hodžić.

"Vremenske neprilike, grad, vetar i sneg mogu polomiti grane i u većoj meri oštetiti zasad koji se podmlađivanjem može vratiti u rodnost", počinje ona.

Na mnogim okućnicama, dodaje, nalaze se pojedinačna stabla autohtonih sorti jabuka, krušaka, šljiva i ostalih voćnih vrsta, koja su u velikoj meri propala i preti im opasnost od izumiranja. Takva stabla bi trebalo podmladiti, obnoviti i sačuvati.

"Ova pomotehnička mera se izvodi u vreme zimske rezidbe. Najveći uspeh se postiže kod jabučastih voćnih vrsta, pre svega na generativnim ili bujnijim podlogama."

Pre samog podmlađivanja treba obaviti obilnije đubrenje.

Na koji način se obavlja?

Ova metoda se izvodi u više faza ili jednokratno.

"Jednokratno se izvodi u izuzetnim situacijama, zbog velike oštećenosti stabla ili zasada. Najbolje je meru odraditi u više faza, kroz period od tri godine. U prvoj godini se odstranjuju obolele, polomljene i suve grane, one koje zasenjuju krunu, smetaju drugim stablima", savetuje Hodžićeva.

Rezidba voćaka: "Stablo mora biti prozračno, da ptica može da proleti kroz njega"

U narednim godinama skraćuju se skeletne grane na neku od bočnih grana i proređuju mladari. Rane na granama nastale rezidbom treba zagladiti oštrim nožem, dezinfikovati, a veće premazati kalem voskom ili fitobalzamom.

"Posle oštre rezidbe za podmlađivanje krune dolazi do porasta većeg broja vodopija koje treba redovno uklanjati ili proređivati u cilju formiranja krune. Oštra rezidba aktivira spavajuće pupoljke, pa se zato na skeletnim granama pojavljuje veliki broj mladara-vodopija, koje treba na najbolji način iskoristiti."

Obezbediti dovoljno vode i zaštititi voćke

Prvo se uklanjaju svi uspravni mladari i oni koji rastu u unutrašnjost krune. Ostavlja se po jedna vodeća grana, dok se bočne značajno prekraćuju i dovode u horizontalan položaj koji pogoduje bržoj rodnosti, a ne vegetativnom porastu.

"Potrebno je izbalansirati ishranu uz navedene mere, obezbediti dovoljnu količinu vode, obavljati redovnu obradu zemljišta i zaštitu biljaka od bolesti i štetočina. Regenerisanu, odnosno podmlađenu krunu treba redovno održavati sve do formiranja nove krune", kaže ona.

Navodi da je naša zemlja bogata genetičkim resursima autohtonih, odomaćenih i samoniklih vrsta i sorti voćaka koje bi trebalo sačuvati zbog njihove otpornosti i ekonomski značajnih svojstava. Kao takve mogu dati veliki doprinos u selekciji i poboljšanju gajenih sorti, kao i specifičnost ukusa, mirisa i arome plodova za stonu upotrebu.

"Otvara se mogućnost gajenja autohtonih sorti u organskoj proizvodnji očuvanjem ovih resursa, kao i veliki potencijal kvalitetnih sirovina za preradu. Zbog svega navedenog značajno je sačuvati ovo bogatsto koje se postiže podmlađivanjem pojedinačnih stabala", zaključuje ona.


Tagovi

Podmlađivanje voćaka Pomotehnička mera Silvija Hodžić Podmlađivanje u više faza Brža rodnost voća Kako obaviti podmlađivanje voćaka


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".