Pretraživanje tekstova
Na našoj teritoriji se nalazi ukupno 42 miliona stabala ovog voća, ali se prerada, u odnosu na period od pre 120 godina, smanjila.
Srbija se po proizvodnji šljiva od preko pola miliona tona nalazi na trećem mestu u svetu, iza Kine i Indije. Na našoj teritoriji se nalazi ukupno 42 miliona stabala ovog voća, ali se prerada, u odnosu na period od pre 120 godina, smanjila za pet do šest puta. Šljiva se danas najviše koristi za proizvodnju rakije.
Ove podatke izneo je ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za regionalni razvoj i koordinaciju rada javnih preduzeća Milan Krkobabić, prilikom obilaska opštine Blace. Podsetio je da je prvi izvozni proizvod Srbije u Sjedinjene Američke Države krajem XIX veka bila suva šljiva. "Tada je u SAD izvezeno 30.000 tona suvih šljiva, a naš izvoz sada ne prelazi pet do šest hiljada tona", rekao je Krkobabić.
Kako stoji na sajtu Vlade, ministar je ukazao da postoji spremnost da se radi na otvaranju složene zadruge u Blacu, koja bi omogućila da šljiva koja uspeva u tom kraju ne završi u kazanima, već da bude prerađena. "Takav jedan pogon se može očekivati sledeće godine, ukoliko zadrugari i ljudi iz lokalne samouprave to ozbiljno shvate i krenu u taj projekat", najavio je Krkobabić.
Obišao je i zemljoradničku zadrugu Blačka Blace, koja je iz državnog budžeta dobila nešto više od 12 miliona dinara za izgradnju hladnjače i nabavku mehanizacije. Direktor Dušan Zečević rekao je da su zadruge jedini spas za srpsko selo. Nada se da će za pet godina u Blacu biti 20 zadruga, dok je istakao da je 30 optimalan broj kako bi ovo mesto moglo da funkcioniše.
Izvori
Tagovi
Šljive Milan Krkobabić Blace Složena zdruga Blačka Blace Dušan Zečević
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...