Obavezna prolećna nega voćaka podrazumeva njihovu zaštitu od bolesti. Izbor preparat je bitna stavka, prvenstveno jer se mora voditi računa i o zaštiti pčela.
Topli aprilski dani rascvetali su voće, a posle zimskog prskanja, voće je potrebno i sada preventivno zaštititi. Ovo se naročito odnosi na koštičavo voće, koje je u ovoj fazi najosetljivije. Ukoliko gajite trešnje, višnje, šljive, breskve, kajsije i drenjine, veoma je važno da svoje voće zaštitite na vreme. Prolećnim prskanjem, koje je i najjeftinije u voćarstvu, na jednostavan način može da se reši problem.
"Najveću opasnost za koštičavo voće predstavljaju gljiva Erwinia i Monilia laxa, koje napadaju voće u fazi cvetanja. Ove gljive, ne samo da uništavaju cvet, već kasnije kroz cvet prelaze na grane, i mogu da izazovu sušenje, pa je zbog toga neophodna zaštita svog koštičavog voća od ove bolesti. Najveća opasnost je od faze belih balona, pa do faze precvetavanja , a većina koštičavog voća se trenutno nalazi u jednoj od tih faza", ističe Jovanka Adamović, dipl.inženjer zaštite bilja.
Vrsta gljive Monilia predstavlja najveći problem kada je u pitanju koštičavo voće, pogotovo za sorte oblačinske višnje i šljive stenlejke. Ova gljiva napada otvoreni cvet, kroz tučak i stubić na cvetu, te takvi cvetovi dobijaju mrko-sivu boju, suše se, opadaju, a ukoliko ima dovoljno vlage veoma često se i zalepe za rodnu grančicu. Kako bi se napad ove gljive sprečio, neophodno je izvesti sve tri faze prskanja.
"Preporučuje se tri prskanja. Prvo bi bilo u belim balonima, drugo u punom cvetu, a treće u fazi precvetavanja, odnosno kada 70% latica otpadne. Potrebno je uraditi najmanje dva prskanja, u zavisnosti od vremenskih uslova. Ukoliko u periodu cvetanja bude vlage ili kiše, onda je poželjno uraditi sva tri prskanja", kaže Adamovićeva.
Preparati za primenu su različiti i zavise od toga kolika se količina vode koristi, kao i prema površini voćnjaka koji se prska. Tako se, recimo, upotreba preparata na bazi bora preporučuje za zaštitu i prihranu biljaka preko lista. Bor (B) se primenjuje u količini od 1-5 l/ha, pre i u toku cvetanja, 1-3 puta godišnje. Primena bora zalivanjem preko zemljišta (fertirigacijom) je u količini od 5 l/ha i preko lista (folijarno) u količini od 1-3 l/ha, 2-3 puta godišnje.
"Izbor preparat je bitna stavka, prvenstveno jer se mora voditi računa i o zaštiti pčela, koje su neophodne za oprašivanje. Poželjno je dodati i preparate koji vrše prihranu preko lista na bazi bora, jer bor pomaže, kako bolju oplodnju, tako i bolje zametanje plodova", zaključuje naš sagovornik.
Voćari koji se pridržavaju navedenih uputstava mogu očekivati stabilne, redovne i kvalitetne prinose voća u svojim zasadima, naravno, uz ostale mere zaštite i nege u toku prolećnih dana.
Tagovi
Autorka
Branka Jovanovic
pre 6 godina
Ne znam nista i zastiti vocki, a skoro smo se preselili van grada, pa imamo kucu i 4 vocke za sada, 2 kruske, sljivu i jabuku, a nismo prskali vocke u periodu kad je trebalo, moje pitanje je da li je sada kasno, jer je plod vec krenuo? Primetila sam bubice na drvecu.