Nakon prvog prskanja, naročito u slučaju ako je bilo dosta padavina, trebalo bi ponoviti tretman insekticidima i fungicidima, uz dodatak vodotopivih hraniva.
Savijači (Tortricidae) koji napadaju pupoljke, listove i mlade, tek zametnute plodiće, kao i lisne vaši, već su počeli da se pojavljuju na stablima šljiva u zasadima u kojima je u toku precvetavanje ili je došlo do vidljivije pojave prvih plodića.
Hladnije vreme koje je nedavno donelo i realnu opasnost od mrazeva i odsustva roda za ovu godinu, najverovatnije je prekinulo ciklus razvića šljivine osice, a slična situacija desila se i prošle godine.
Međutim, češće smene kiše i toplijih dana, bile su povoljne za pojavu lisnih vaši i gusenica savijača, što je takođe bio slučaj i lani kada su proizvođači naročito imali problem sa lisnim vašima, zbog čega su, umesto jednom, morali u nekoliko navrata da deluju insekticidima kako bi prekinuli njihov razvoj.
Po svemu sudeći i ove godine desiće se isto jer meteorolozi za naredni period predviđaju dosta kiša i smenu nižih i viših temperatura. Na stablima šljiva već mogu da se primete gusenice savijača listova i pupoljaka, koji mogu da ostanu deformisani i da zaostanu u razvoju. Listovi se uvijaju, postaju svetliji, a sa strane se vide grizotine.
Lisne vaši i savijači inače se pojavljuju krajem cvetanja i tada mogu da se vide prvi simptomi bez obzira da li se prethodno radio tretman bakarnim preparatima. U mnogim slučajevima efekat bakarnih sredstava smanjuje se usled čestih padavina tokom ranog proleća.
Proizvođači bi trebalo da odmah posle najavljenih kiša tretiraju stabla šljiva insekticidima registrovanim za suzbijanje ovih štetočina, a zajedno sa njima, poželjno je da se ubace i fungicidi na bazi ciprodinila, tebukonazola, difenokonazola, kaptana i ostalih, koji sprečavaju pojavu monilije, uzročnika sušenja grančica i plodova šljiva.
Monilija: Sušenje voćnih stabala nemojte zameniti sa oštećenjem od mraza
Neka od ovih sredstava deluju na nižim temperaturama. Takođe, mogu da se dodaju vodotopiva sredstva za prihranu sa više fosfora i kalijuma.
Poželjno je da se proizvođači konsultuju sa savetodavcima i stručnjacima prilikom izvora preparata.
Nakon prvog prskanja, naročito u slučaju ako je bilo dosta padavina, trebalo bi ponoviti tretman insekticidima i fungicidima, uz dodatak vodotopivih hranjiva. Kada se plodovi očiste od cvetova i počnu s rastom, oko stabala bi trebalo da se raspe KAN đubrivo kako bi stablo imalo dovoljno snage da iznese rod i kako bi došlo do normalnog rasta plodova.
Tagovi
Autor