Pretraživanje tekstova
Praćenje štetočine može da se radi feromonskim klopkama, tri do četiri po hektaru, a ako se nakupi desetak leptira onda je vreme za tretman.
Otežani uslovi za zaštitu stabala breskvi od bolesti i štetočina u ovoj godini doveli su do pojave simptoma oštećenja od breskvinog moljca, Anarsia lineatella. Česte kiše dovele su do spiranja depozita što je, u većini zasada, omogućilo ulazak štetočina u plodove.
Breskvin moljac među prvim je štetočinama ovog voća jer se pojavljuje u rano proleće naročito ako su toplije zime. Ne može da se suzbije kada uđe u plod jer larva ide ka sredini ploda hraneći se mesom, bušeći hodnike i ostavljajući izmet.
Na plodu se vidi smola po čemu podseća na šljivinog smotavca. Štetočina ima dve generacije. Prezimljava kao larva koja se u rano proleće hrani pupoljcima i letorastima takođe bušeći hodnike i šteta se najbolje vidi po tome što se vršno lišće uvija i suši.
Može da ošteti više letorasta nakon čega se pretvara u lutku, a nakon desetak dana, razvija se leptir sive boje koji, početkom maja, polaže jaja na lišću. Obično nakon petanestak dana iz jaja se formiraju larve koje se ubušuju u plodove i prave štetu. Plodovi napadnuti moljcem nisu za prodaju jer su puni izmeta, a smola na njima takođe odbija potencijalne kupce.
Nakon dvadesetak dana ishrane u plodovima larve se pretvaraju u lutke koje se pretvaraju u leptire druge generacije, što se dešava u julu i avgustu, ali jaja koja polože razviju se u larve koje ne čine štetu već se spremaju za prezimljavanje u pukotinama kore stabla.
Preparati na bazi ulja, odnosno, zimska i rana prolećna zaštita crvenim, belim ili plavim uljem, može da utiče na smanjenje populacije moljca početkom proleća jer je naročito važno da se spreči prodiranje štetočine u pupoljke i letoraste gde se prvo hrane.
Praćenje štetočine može da se vrši feromonskim klopkama, tri do četiri po hektaru, a ako se nakupi desetak leptira onda je vreme za tretman. Najbolje bi bilo da se deluje insekticidima koji ubijaju parama, ali ih nema mnogo na tržištu pa se najčešće preporučuje prskanje preparatima na bazi deltametrina, dimetoata, diazinona itd.
Tagovi
Breskvin moljac Anarsia lineatella Feromonske klopke Mladari Ulja Šljivin smotavac Smola Sivi leptir
Autor
Više [+]
Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.