Pretraživanje tekstova
Pravo je vreme da se stabla prihrane organskim, fosfornim i kalijumovim đubrivima. Zašto treba izbegavati ona koja su bogata azotom?
Jesenje đubrenje je od izuzetne važnosti za voćnjake, jer se procesi u voćnim stablima ne zaustavljaju posle berbe. Voćke tada kreću sa prilagođavanjem na zimske uslove sve dok temperatura ne padne ispod 10ºC, kada ulaze u fazu zimskog mirovanja.
U ovom periodu akumuliraju se hranjive materije do potpunog opadanja listova. Biljka ih intenzivno usvaja, jer će joj one biti neophodne da pokrene vegetativne procese na proleće. Skladište se šećeri i aminokiseline, ali i minerali. U samom stablu se smanjuje sadržaj vode. Izbalansirna prihrana u ovom periodu omogućuje voćnim stablima da prezime bez gubitaka, u proleće formiraju više plodova, a utiče i na njihov kvalitet i povećava prinos.
U jesen obavljamo berbu plodova, opada lišće, a mladari odrvene. Stablo nema potrebe za azotom kao u toku vegetacije. Ovaj mineral aktivira rast korena, mladara, listova i prvi se unosi u zemlju u proleće.
Zato je sada vreme za primenu đubriva koja su bogata fosforom, kalijumom i brojnim mikroelementima, kao i organskim.
Fosfor doprinosi nastanku složenih aminokiselina i njihovom deponovanju. Kako nije rastvorljiv u vodi, najbolje je da se dodaje prilikom okopavanja do dubine od 15 cm.
Imunitet stabla, nakupljanje šećera i dozrevanje plodova je pod dejstvom kalijuma. Neophodan je kako bi se voćka odbranila od nepovoljnih uticaja okoline.
Osim mineralnih, možemo dodati organska đubriva i drveni pepeo, kao i kompost, zreli stajnjak, humus, glistenjak. Oni obogaćuju zemljište potrebnim hranjivim materijama, poboljšavaju njegove karakteristike, strukturu, propusnost za vodu i vazduh. Stajsko je bogato hranjivim materijama i poboljšava fizička svojstva zemljišta.
Bogat fosforom i kalijumom pepeo od drveta je odličan za prihranu u ovom periodu. Sadrži i gvožđe, bakar, kalcijum, bor i brojne druge neophodne elemente.
Unošenje se obavlja u plitkom površinskom sloju zemljišta, a koren se rasprostire u dubinu. Što je dublje kopanje, to može doći do većeg oštećenja korena. Zbog toga uneto đubrivo ostaje u površinskom sloju.
U jesen se primenjuju organska, mineralna i kombinovana đubriva. Kada su u pitanju organska, za mlada stabla ih dodajemo u količini od jedne kante (misli se na kantu od 10 l, op.a.), dok se za starija stabla ta količina povećava i do pet kanti.
Efikasan način obogaćivanja zemljišta oko stabala je setva zelenišnog đubriva, a izuzetno korisno se pokazala gorušica, koja ima i zaštitnu ulogu. Ove biljke možemo uzgajati gotovo tokom cele godine i njihovom primenom obogatiti zemljište organskom masom. Setva se obavlja u krugu oko stabla, zatim se zelena masa pokosi i ostavlja kao malč koji postepeno oslobađa hranljive materije i minerale.
Gorušica je čistač zemljišta - koristi se kao zelenišno đubrivo i biopesticid
Od mineralnih se preporučuje primena fosfornih i kalijumovih đubriva, a kako smo već rekli, treba izbegavati primenu azotnih jer produžavaju vegetaciju i lakše dolazi do izmrzavanja. Kod kombinovanih formulacija uzeti ona koje imaju manji sadržaj azota, a veći sadržaj fosfora i kalijuma.
Količine prilagodite kvalitetu zemljišta, starosti i rodnosti stabala.
Koštičavim voćkama sada treba dodati kalcijum jer je neophodan za stvaranje semenih koštica. U slučaju nedostatka ovog minerala dolazi do otpadanja cvetova pre oplodnje.
Tagovi
Đubrenje voćaka Jesenje đubrenje Prihrana voćaka Đubrenje voćnjaka Đubrenje fosforom Đubrenje kalijumom
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 5 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 5 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 5 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.