Mnogi smatraju da će upitan biti i rod za narednu godinu, jer su na pojedinim mestima velika oštećenja na stablu i granama.
Veliko nevreme koje je prošlog meseca pogodilo valjevski kraj uništilo je u mnogim selima voćnjake, njive, ali i bašte i objekte. Ono što je važno sada, napominju stručnjaci, jeste pravilno negovanje zasada kako bi se što bolje oporavili i pripremili za narednu sezonu.
Valjevski kraj je poznat po svojim plodnim voćnjacima, a nedavno su pojedina sela pretrpela značajnu štetu usled jakog grada. Šljive, maline i kupine su posebno pogođene, sa oštećenjima na stablima, granama i plodovima.
Mnogi voćari nadali su se dobrom rodu šljive ove godine, ali je grad na mnogim mestima "obrao" rod pre vremena. U nekim voćnjacima gubitak je skoro stoprocentni. Osim samog ploda, oštećeno je i lišće, ali i stabla.
"Usled udaraca krupnog grada došlo je do opadanja lisne mase od 70 do 90 odsto, guljenja kore na jednogodišnjim i višegodišnjim granama, kao i oštećenjima na deblu", kaže stručni saradnik za voćarstvo u PSSS Valjevo Srđan Stanojlović.
Kako napominje, da bi se sanirala oštećenja, preporuka je da se uradi preventivni tretman preparatima na bazi bakra.
"Tako će se sprečiti infekcija patogenima usled velikog broja rana i ogoljenosti grana."
Oštećene voćke trebalo bi i dodatno prihranjivati kako bi se podstakao njihov oporavak, a redovno zalivanje je takođe neophodno, posebno u sušnim periodima. Savet je i da se prskanje zasada preparatima na bazi bakra ponovi tokom jeseni, ali i u rano proleće pre nego što krene vegetacija.
Kod Milivoja grad uništio kukuruz, šljive, kupine... Kako će se oporaviti?
Mnogi voćari smatraju da će upitan biti i rod za narednu godinu, jer su na pojedinim mestima velika oštećenja na stablu i granama. Pitanje je kako će takvo drveće podneti niske temperature tokom zime.
"Zbog oštećenja stabala izražena je bojazan kako će se biljka pripremiti za period mirovanja i niske temperature tokom zime. U proleće sledeće godine potrebno je obaviti rezidbu u cilju sanacije i obnove oštećenih grana", napominje Stanojlović.
Pojašnjava da sa rezidbom treba početi kada krene vegetacija i porast mladara.
"Treba prevoditi oštećene ramene grane na mladare koji se razvijaju bliže njihovoj osnovi. Kasnije tokom vegetacije obaviti povijanje mladara koji imaju uspravan porast."
Velike štete grad je naneo mladim zasadima gde je oguljena kora sa stabala, ali i polomljene grane.
"Mlade voćke gde je oguljena kora sa svih strana na deblu će se osušiti i potrebno ih je na jesen zameniti novim sadnicama", savetuje ovaj stručnjak.
U krajevima gde su stradali malinjaci i kupinjaci, apel stručnjaka za voćarstvo je da da se oštećeni izdanci uklone i iznesu iz zasada.
"Na većini ovogodišnjih izdanaka je oštećen vršni deo i izdanci su polomljeni na različitim visinama. Proizvođači maline koji imaju sistem za navodnjavanje kap po kap mogu odnegovati mlade izdanke iz zemljišta uz navodnjavanje za sledeću godinu."
Bitno je da se tokom njihove nege obavi proređivanje i ostavi manji broj, pet do šest izdanaka po dužnom metru špalira kako bi se dodatno potencirao porast ostavljenih izdanaka.
"Proizvođači koji nemaju sistem za navodnjavanje moraju ostaviti i izdanke kod kojih je oštećen vršni deo. Kod takvih izdanka već je došlo do razgranjavanja gornje trećine i porasta bočnih grančica. Potrebno je ostaviti samo jednu, vršnu, bočnu granu, a ostale ukloniti. Plastičnim kanapom podići izdanke i potencirati njihov uspravan porast."
Oštećenja koja su prouzrokovana gradom otvaraju vrata brojnim bolestima, pa je neophodno primeniti fungicide i sanirati oštećenja što pre. Iz preventivnih razloga, kako se ne bi razvili patogeni, savet je i da se obavi zaštita zasada maline i kupine preparatima na bazi aktivnih materija azoksistrobin i difenokonazol, a u jesen preparatima na bazi bakra.
Uz ove preparate treba dodati i neko sredstvo koje sadrži aminokiseline kako bi biljke što lakše podnele stresnu situaciju.
"Prihrana i redovno zalivanje takođe igraju ključnu ulogu u oporavku biljaka. Važno je i pratiti stanje biljaka tokom cele sezone i po potrebi ponavljati tretmane", zaključuje naš sagovornik.
Foto prilog
Tagovi
Autorka