Pretraživanje tekstova
Postoji niz prednosti proređivanja plodova, a glavna je veličina i kvalitet, jer upravo to utiče na tržišnu vrednost. U nastavku saznajte kako i kada je potrebno obaviti prored.
U povoljnim uslovima voćke stvaraju više plodova nego što je možda potrebno, a proređivanje se obavlja zbog poboljšanja njihove veličine i kvaliteta. Ova agrotehnička mera sprovodi na jabukama, kruškama, šljivama, marelama, breskvama i nektarinama.
U savremenim voćnjacima koriste se razni preparati biljnih hormona kojima se tretiraju voćke kako bi otpao deo roda i time se smanjilo opterećenje. Takođe, postoje i mehanički uređaji koji poput rotirajućih četki prolaze kroz krošnju i otkidaju ih. To je kod većih zasada mnogo isplativije, jer bi se smanjila potreba za radnom snagom.
Naravno, mehaničko i hemijsko proređivanje je kod malih zasada i voćaka u dvorištu preskupo. Zbog toga se primenuje ručno, a to je zapravo i najbolji način, jer se tako mogu ukloniti svi oštećeni ili zakržljali plodovi, oni nepravilnog rasta ili oštećeni usled napada bolesti i štetočina, a ostavljaju se samo zdravi i veći.
Prva faza proređivanja je u vreme cvatanja, a ona se smatra idealnom jer se eliminacijom viška cvetova smanjuje potražnja za hranivima. Međutim, ujedno je i rizična jer može doći do loše oplodnje, pa i znatnog smanjenja broja plodova. Isto tako, rizik predstavlja i mogućnost mraza, koji je, na primer, ove godine uništio zasade u nekim delovima zemlje.
Druga faza je nakon oplodnje i treća pred samu diferencijaciju pupoljaka, a savet voćara je da je pravo vreme za prored kada su plodovi veličine sitnijeg oraha pošto se tada može videti kako su razvijeni.
Pojedine voćke mogu dosta roda da ponesu na grani, ali ako se ne proredi, njihov kvalitet i krupnoća biće loši. Zato se preporučuje da se između plodova na grani od 60 cm ostavi njih pet do šest, odnosno da se za jedan osigura prostor od 10 do 12 cm, što zavisi od voćne vrste.
Proređivanje: Jabuka se nalazi u fazi za proređivanje amidom
Kako piše rhs, za jabuke je potreban razmak od 15 do 23 cm, za kruške 10 do 15 cm, za breskve 20 do 25 cm, za nektarine 15 cm, a za šljive i marele pet do osam centimetra.
Ova metoda omogućava bolju osunčanost krošnji i provetravanje između grana i tako poboljšava ujednačenost zrenja, a i voćka će moći ravnomerno rasporediti hranljive materije.
Preveliki broj plodova na granama može da dovede do njihovog pucanja, pa se proređivanjem to sprečava, a smanjuje se i širenje štetočina i biljnih bolesti.
Iako ćete ovom tehnikom imati manji broj, oni će biti krupniji, zreliji i zdraviji te slične veličine, a to je vrlo traženo na tržištu.
Tagovi
Proređivanje plodova Plodovi voća Kako prorediti plodove Prored Osunčanost krošnji Provetrenost krošnje Mehaničko proređivaje Ručno proređivanje Hemijsko proređivanje
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.