Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Konzerviranje tikvica
  • 28.09.2024. 07:30

Evo sedam načina kako konzervirati tikvice za zimu

Ako obožavate tikvice, a još uvek ih imate u bašti, pokušajte da ih konzervirate i u njima ćete uživati cele zime. Donosimo vam zanimljive predloge

Foto: AK grafika
  • 122
  • 8
  • 0

Tikvice, u bilo kojem obliku, su povrće koje se može koristiti na zaista puno načina, u gotovo svim jelima - supama, varivima, pečene, pržene, na roštilju, kao salata, na pici, pa i u slatkim jelima. 

U slučaju da još uvek sazrevaju u vašoj bašti, i da ih još uvek berete, u njima možete uživati i čitavu zimu jer, puno je načina kako ih konzervirati. 

Sedam načina konzerviranja tikvica 

Mi vam donosimo sedam predloga- od najobičnijeg zamrzavanja do delikatesnih tikvica u ulju. 

1. Zamrzavanje 

Tikvice je najlakše zamrznuti, ako imate dovoljno veliki zamrzivač. Pre toga ih nasecite na kolutove, kockice ili naribajte. 

Kolutiće i kockice prvo blanširajte, kako bi zadržale teksturu i ukus. Prilikom korišćenja ih još zamrznute ubacite u vrelu vodu, ulje i drugo, nemojte ih pre toga odmrzavati. Ako ćete ih ribati za kasniju upotrebu u supama, umacima i kolačima, odmah odvojite porcije jer kada se zamrznu, biće ih teško odvojiti. 

2. Kiseljenje

Tikvice u sirćetu je vrlo jednostavno napraviti. Nasecite ih na kolutove ili kocke, posolite i ostavite da puste vodu. Zatim ih sterilišite u teglama u marinadi od sirćeta, šećera, vode i začina (npr. beli luk, lovor, mirođija). 

Tikvice se mogu kiseliti jednako kao krastavci - evo 2 načina

Od njih možete pripremiti i mešanu salatu, uz dodatak paprike, luka i šargarepe. Sve sastojke kuvajte sa sirćetom, šećerom i začinima, a zatim vruće prelijte u sterilisane tegle hermetički zatvorite.

Tikvice s povrćem u umaku od paradajza će dobro doći kada vam bude trebao brzinski ručak. Na ulju dinstajte crni luk, dodajte povrće, beli luk i začine. Kada je gotovo, izlijte u vrele tegle, sterilisane u rerni, umotajte u ćebe i pustite da se ohlade. 

3. Fermentisane

One se mogu ukiseliti fermentisanjem, kao krastavci ili drugo povrće, poput daikona. Začini kao što su mirođija i beli luk daće puniji ukus. Proces fermentacije traje nekoliko nedelja, a nakon što je gotov, najbolje ih je držati na hladnom mestu poput podruma ili u frižideru.

4. Pesto ili pire

Još jedan način koji će vam olakšati poslove u danima kada nemate vremena za kuvanje je pesto. Tikvice kratko prokuvajte, procedite, izblendajte i dinstajte sa mlevenim bademima ili orasima, belim lukom parmezanom i maslinovim uljem. Još vruće ulijte u vrele, sterilisane tegle, dobro zatvorite i umotajte u ćebe. Takođe ih možete ohladiti i zamrznuti. 

Još je jednostavnije napraviti pire koji ćete kasnije koristiti kao bazu za umake, supe ili kolače. Potrebno ih je skuvati, izmiksati u pire i zamrznuti. 

5. Tikvice u ulju

Nasecite tikvice na tanke kriške i kratko ih pržite na ulju. Nakon toga ih poređajte u sterilisane tegle, prelijte maslinovim, bundevinim ili uljem po želji, kao i začinima kao što su beli luk, peršun, bosiljak. Ovako konzervisane mogu trajati nekoliko meseci u frižideru, a jedu se na sendvičima, salatama, uz testeninu, pirinač.

6. Sušenje 

Možete ih naseći na tanke kriške i osušiti u dehidratoru ili na niskoj temperaturi u rerni (oko 50-60°C) u vremenu od tri do šest sati, zavisno od debljine kolutova. Stavite ih u hermetički zatvorene posude, a kod upotrebe rehidrirajte i koristite u supama, varivima ili kao zdrave grickalice. 

Na sličan način možete napraviti i čips. Nasecite ih na tanke kolutove, zalijte maslinovim uljem i posolite, pa kratko osušite u rerni ili dehidratoru. 

7. Džem ili marmelada

Iako nije uobičajeno, tikvica se može koristiti za pripremu džema ili marmelade, obično u kombinaciji s voćem poput jabuka, narandži, šljiva, ali i uz dodatak začina kao što su cimet, đumbir, anis.

Za 1 kg tikvica i voća, potrebno je 500 g šećera, sok jednog limuna i 200 ml vode. Tikvice i voće operite, ogulite i nasecite na komadiće ako želite džem, a ako pravite marmeladu, izblendajte. U velikom loncu ih pomešajte sa šećerom, vodom i sokom limuna. Kuvajte na laganoj vatri, često mešajući oko 45 minuta do sat vremena, dok se ne zgusnu. Sipajte u sterilisane, vrele tegle, pa ih umotajte u ćebad i ostavite da se ohlade. 

Naslovna fotografija: Shutterstock/teatian/M-Production/Tatevosian Yana


Tagovi

Konzerviranje tikvica Marmelada od tikivica Pesto od tikvica Tikvice u ulju Sušene tikvice Umak od tikvica Zimnica od tikvica Kisele tikvice


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.