Za ovu namenu nikada, ali baš nikada ne koristite zemlju za cveće jer je ona suviše siromašna hranivima potrebnim za uzgoj povrća.
Vreme je setve paradajza, paprike, patlidžana, celera, tikvica, krastavaca i drugog povrća u zatvorenom prostoru. Mnogi se hobi poljoprivrednici, posebno početnici, pitaju koja je zemlja najbolja za uzgoj presadnica.
Prvo i najvažnije je da zemlja za setvu semena za presadnice mora biti kvalitetna kako bi biljka na samom početku dobila sva hraniva potrebna za rast i razvoj, kako bi se razvijala zdrava i otporna na bolesti i štetočine koje je čekaju tokom njene vegetacije.
Uvek možete kupiti gotov supstrat namenjen baš za setvu u nekom od trgovačkih centara ili u poljoprivrednoj apoteci, a koji već sadrži potrebnu razmeru hraniva. U slučaju da sadrži grudvice, zemlju rastresite i po potrebi prosejte. Za ovu namenu nikada, ali baš nikada ne koristite zemlju za cveće jer je ona suviše siromašna hranivima potrebnim za uzgoj povrća.
No, mešavinu zemlje možete napraviti i sami, zavisno od toga sa čime raspolažete.
U slučaju da u bašti odlažete biljni otpad i od njega dobijate humus, on će biti idealan za setvu. Takođe, tu je i dobro poznati glistenjak, humus kalifornijskih glista koji je bogat hranivima potrebnim za početak rasta.
U svrhu setve možete koristiti i zemlju s krtičnjaka. Ne morate se bojati kako ćete na taj način uneti seme korova ili štetočine jer krtica prolazi kroz niz dubokih, stalnih podzemnih tunela, a od njih pravi pliće hranidbene tunele koje probije na površini. Zemlja koju izbaci je fino usitnjena, uglavnom ispod dela zemlje gde završi seme kakvih drugih biljaka. U slučaju da se onde nađu štetočine, oni će iz zemlje izaći jer im novonastali uslovi ne odgovaraju.
Ovakvu zemlju pomešajte s humusnom ili kupovnom zemljom u razmeri 1:2.
Za razliku od zemlje s krtičnjaka, površinska zemlja iz bašte nije dobar izbor za setvu jer se može dogoditi da pored biljke koju želite uzgajati izrastu i one nepoželjne koje ste doneli sa zemljom, a one će da joj 'kradu' hraniva od samog početka.
U pripremljenu zemlju možete dodati i malo kokosovih vlakana koji odlično zadržavaju vlagu. Namočite kokosova vlakna, čekajte da upiju vodu, ocedite ih i nakon toga nakidajte vlakna te pomešajte sa zemljom. Takođe, u ovu svrhu možete dodati deo tresetne zemlje.
Sve vrste pomenute vrste zemlje preporučuje se koristiti i kod setve i sadnje biljaka na otvorenom.
Zemlju pre setve zalijte i tek onda posejte seme. Malo ga utisnite u zemlju te prekrijte s tankim slojem. Nakon toga zemlju zalijte prskanjem, pomoću prskalice. U slučaju da ju zalivate iz posude, nećete ravnomerno zaliti i voda će "odneti" sloj zemlje te otkriti seme. Prskalicom prskajte sve dok biljčice ne izrastu nekoliko centimetara.
Nikada nemojte seme sejati u duboke posude. Tu može biti zgužvan toalet papir (čak ga možete prepoloviti, stavite ga u plastičnu posudu, napunite zemljom i posejte seme prema gore opisanom), plastične čašice, kutije za jaja ili kupovni kontejneri.
Za brže nicanje posude prekrijte tamnom folijom (obojeni plastični džak i sl.), ali redovno proveravajte i čim biljčica nikne, sklonite foliju. Biljke držite na svetlom (prozorska daska i sl.), s puno sunca i po potrebi je okrećite kako bi ravnomerno rasle.
Tagovi
Autorka