Čatni umak potiče iz indijske kuhinje, priprema se od raznih kombinacija povrća, voća, sirćeta, šećera i začina. Odlično se slaže uz pečeno meso, tvrde sireve ili kao namaz na hleb
Ovo leto nije naklonjeno ni jednom povrću, pa tako ni paradajzu. Iako može da podnese duže sušno razdoblje, vrlo visoke temperature bez obzira na navodnjavanje učinile su svoje. Paradajz teže "povlači" hranljive materije iz zemlje, dolazi do vršne truleži, ožegotina, truljenja, a tu su i smrdljivi martini koji sisaju njihov sok i čine ih tvrdima, bezukusnima.
Ako ste tesreće da je vaš paradajz ipak uspeo, sigurno ste već rešili zimnicu - skuvali sok, napravali salsu, sataraš, kečap ili pelate, osušili ih i konzerisali u ulju.
U slučaju da imate viška, možda je vreme da isprobate nešto novo.
Čatni umak potiče iz indijske kuhinje, slatko-kiselo-slanog je ukusa i priprema se od raznih kombinacija povrća, voća, sirćeta, šećera i začina. Odlično se slaže uz pečeno meso, tvrde sireve ili kao namaz na hleb.
Uz zreli paradajz, glavni sastojak su jabuke, najbolje kiselkastih sorti, crveni luk, beli luk, šećer, sirće i suvo grožđe.
Sastojci za čatni
tri kilograma paradajza, 1,5 kg kiselih jabuka, 600 g crvenog luka, šest češnjeva belog luka, 1,5 kg šećera, 750 ml jabukovog sirćeta, 300 g suvog grožđa, dve kašike soli, jedna kašika mlevenog đumbira, po jedna kašičica cimeta, mlevenog karanfilića, bibera i senfa u prahu. Po želji možete dodati i biber u zrnu ili malo ljute mlevene paprike
Paradajzu uklonite kožicu tako što ćete im na dnu nožem napraviti krstić, pa ih blanširati u kipućoj vodi 30 sekudni. Tada ih prebacite u hladnu vodu, ogulite kožicu i naseckajte na sitne komadiće. Jabuke ogulite, odstranite jezgro i nasekcajte na sitne komade. Naseckajte i crveni luk i beli luk.
U veliki lonac stavite naseckan paradajz, jabuke, luk, beli luk, suvo grožđe, smeđi šećer i jabukovo sirće, dodajte prethodno promešane začine i sve sjedinite mešanjem.
Stavite posudu na srednje jaku vatru i pustite da uvri. Nakon toga smanjite i pustite da lagano krčka, povremeno mešajući, dok se ne zgusne. To može trajati 1,5 do 2 sata, sve dok ne dobije konzistenciju džema.
Za to vreme sterilišite tegle i poklopce, najbolje u rerni, na 120°C.
Tempirajte tako da tegle budu vrele kada u njih budete izlivali čatni. Poklopce sterilišite i alkoholom, pa odmah zatvorite nakon sipanja umaka.
Dodatno ih konzervirajte u vodenoj kupki ili ih stavite u gajbicu obloženu ćebetom, pa umotajte. Kada se potpuno ohlade, čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
U slučaju da paradjz koji koristite ima oštećenja, uklonite sve oštećene delove. U slučaju da je plesnjiv, najbolje je ne koristiti ga jer može pokvariti ukus čitave zimnice.
Za ovaj recept može e koristiti greni smit jabuka, ali i bilo koja druga kisela sorta.
Pre kuvanja suvo grožđe potopite na nekoliko sati kako ne bi previše upile sok prilikom kuvanja, posebno ako imate mesnatiji paradajz
Ostalo vam je mnogo zelenih plodova paradajze? Evo dva jednostavna recepta
Ne morate se bojati da će u umaku ostati komadići crvenog luka jer će se pri kuvanju od 1,5 do 2 sata raspasti.
Smeđi šećer nije imeprativ, ali će dati bolji ukus i kremastiju strukturu umaka.
Koristite manje teglice od 350 ml jer ovaj se umak jede u manjim količinama, pa postoji mogućnost da će se pokvariti ako ga ne pojedete u roku od nekoliko dana.
Kako vi spremate paradjz za zimnicu? Pišite nam recepte u komentaru ispod teksta.
Tagovi
Autorka