Pretraživanje tekstova
Dijatomejska zemlja se pokazala efikasnom kod suzbijanja mušica, stršljena, mrava, lisnih vaši i sličnih štetočina, a pomoću nje možete napraviti i repelentno sredstvo koje deluje protiv glodara.
Dijatomejska zemlja, poznata i kao kremena zemlja je prah nastao od silikatne sedimentne stene koja je formirana taloženjem ostataka dijatomeja, odnosno silikatnih alga.
Ona ima veliku moć apsorpcije, zbog čega se koristi za filtriranje vode, ulja i raznih hemikalija, a izuzetno je delotvorna kao insekticid. U tu svrhu najviše se koristi kod čuvanja uskladištenih poljoprivrednih proizvoda u silosima, a korisna je i za eliminisanje parazita i buva kod kućnih ljubimaca.
Ova vrsta zemlje deluje tako da nakon primene čestice praška pokriju telo insekta i oštećuju njegov zaštitni voštani sloj. Na taj način insekt gubi vodu iz tela i na kraju se ugiba od dehidracije.
Štetočine kao što su mušice možete pronaći na mestima smetlišta, komposišta ustajalog povrća, prezrelog voća ili nad zemljom na kom se zadržava voda. Dakle, sva mesta koja su vlažna, čine prikladno stanište za njih. Ponekad, kada kupujete biljke u saksijama dolaze s njima, a štetne su za zdravlje biljaka.
Dijatomejska zemlja može pomoći kod njihovog suzbijanja, a sve što je potrebno jeste da je pospete oko biljke. Kod zalivanja dodajte još malo ove zemlje u tlo. Deluje i proitv mušica papučarki, moljaca i sličnih letećih insekata.
Važno je naglasiti da ose igraju vitalnu ulogu u održavanju prirodne ravnoteže i hrane se štetočinama poput gusenica i lisnih vaši. Međutim, ako u vašoj bašti postoji njihovo stanište koje vam nanosi štetu na voću i povrću, možda će biti potrebno suzbiti ih. U tom slučaju nanesite veću količinu praha dijatomejske zemlje na područja gde stvaraju probleme. Ovaj postupak se ponavlja svake tri nedelje zbog prevencije, a kako piše balconygardenweb osim na ose, deluje i na stršljene.
Svi znamo kako muve znaju da budu frustrirajuće, a umesto da koristite hemijske pesticide odaberite dijatomejsku zemlju. Neiskorišćene gomile đubriva i komposta često sadrže larve muva. Stoga posipajte kremeni prah po njima kako biste ih se rešili.
I puževi često prave štete u povrtnjaku, pa u krug oko biljaka možete posipati dijatomejsku zemlju kako biste ih odvratili od pravljenja štete. Takođe, ovaj postupak deluje i protiv mrava.
Rešite se i lisnih vaši pomoću kremene zemlje. Jednostavno je pospite po lišću ili pomešajte sa malo vode i nanesite raspršivačem. Za bolje rezultate preporučuje se ponavljanje postupka svakih nekoliko dana.
Glodari poput miševa, pacova i divljih zečeva mogu uništiti biljke, a ukoliko želite da napravite repelentno sredstvo koristite ovu vrstu zemlje u kombinaciji snažnih mirisa esencijalnih ulja poput limuna ili nane koje glodari ne podnose.
Koje biljke teraju miševe iz dvorišta i bašte, ali i domaćinstva?
U šolju vode dodajte par kapi eteričnog ulja i promešajte, nakon toga u smesu polako dodajte zemlju. Temeljno mešajte dok se sve ne poveže. Kada je gotova, smesu možete sipati u mišije rupe ili prosuti na mesto koje želite da zaštitite.
Osim navedenog, dijatomejska zemlja deluje i kod povećanja poroznost zemljišta i tako se poboljšava zadržavanje đubriva i postupno otpuštaju hranljive materije do korena biljke. Takođe, ukoliko želite da sačuvate i osušite omiljeno cveće, to možete pomoću kremene zemlje koja pospešuje njihovu dehidraciju.
Tagovi
Dijatomejska zemlja Kremena zemlja Prirodno prašivo Zaštita bilja Suzbijanje štetočina
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.