Pojedine štetočine uživaju u toplom i suvom vremenu. Ubrzano se razvijaju grinje na pasulju, lubenicama, tu su i tripsi na luku, smotavac na breskvi, ali i pepelnica na krastavcima i drugim biljnim kulturama. Evo šta treba uraditi
Toplotni talas sa izrazito visokim tropskim temperaturama, i dnevnim i noćnim, bez obzira na suvo vreme, bez padavina, odgovarao je pojedinim štetočinama. Zato bi pojedine gajene kulture trebalo pregledati kako bi se na vreme uočili insekti i sprečila mogućnost nastanka štete.
U ovakvim uslovima može se očekivati ubrzan razvoj štetočina u biljnoj proizvodnji - ratarskoj, voćarskoj i povrtarskoj.
Prvenstveno dolazi do naglog podizanja populacije grinja (obični paučinar, crveni voćni pauk i rđasta grinja) u usevima soje, pasulja i drugih mahunarki, lubenice, tikvica, krastavaca, dinja, paradajza i u zasadima jabuka, krušaka, višanja.
Čitav ciklus njihovog razvoja se završava za samo sedam dana što rezultira velikom populacijom i većom mogućnošću za nastanak štete. Ratari na soji su ih već ranije uočili i na vreme suzbili. Oni koji tretman nisu odradili pravovremeno, imaju problem. List je znatno oštećen i kao takav ne može dovoljno ishraniti zrno soje u mahuni što će se odraziti na prinos. Grinje se javljaju svake sušne godine.
Nastale štete od ovih insekata se uočavaju na naličju i rubovima lista. Ako se na vreme ne primete, njeno suzbijanje postaje otežano, a ponekad i nemoguće. Kada se uoče na samom početku, ponekad je dovoljno istretirati samo rubne krajeve parcele, kao što su ove godine mnogi proizvođači soje i odradili.
Obično akaricidi slabije deluju na jaja (ovicidno), a dobro na imago pa je potrebno tretman ponoviti nakon tri do sedam dana od prve primjne. S obzirom na to da se grinja nalazi i na donjoj strani lista, potrebno je utrošiti više rastvora.
Najviše se primenjuje akaricid na bazi aktivne materije abamektin, ali ona slabije deluje ovicidno. Ona ima najširu registraciju za mnoge kulture dok su aktivne materije fenpiroksimat, bifenazat, heksitiazoks, klofentezin, spirotetramat, acekvinocil, piridaben i tebufenozid registrovane samo za pojedine kulture.
Tamo gde je bila zakašnela sadnja prolećnih lukova, dakle gde on još nije izvađen iz zemlje, moguća je pojava tripsa, jer visoke temperature ubrzavaju njihov razvoj i povećavaju populaciju.
Ova štetočina je sitna i pregled bi bilo dobro obaviti lupom radi lakšeg uočavanja. Takođe, trips se u ovom periodu može naći i na breskvi, pa bi i njih trebalo redovno nadzirati.
U borbi protiv grinja i vaši mogu pomoći beli luk i ljuti začini
Na tržištu je mali broj insekticida koji dobro deluju na ovu štetočinu, ali neki od njih na bazi aktivne materije spinosad primenjuju se na povrtarskim i voćarskim kulturama i na ukrasnom cveću kod kojeg je učestala.
Toplo i suvo vreme pogoduje i cikadama koje se u ovo vreme mogu javiti na naličju lista vinove loze, pa je vinograde potrebno redovno pregledati. Njihova pojava na vinovoj lozi može prouzrokavati oboljenje zlatasto žutilo lista vinove loze koje se vrlo brzo širi i može ozbiljno ugroziti vinograde, ako se pravovremeno ne deluje.
Ovo vreme pogoduje razvoju smotavca, pa je preporuka redovnog pregleda i preventivne primene insekticida u zasadu šljive, jabuke i breskve.
Osim štetočina, ovakve prilike odgovaraju pepelnici pa tako preventivno treba tretirati kulture koje su sklone ovom oboljenju kao što su: lubenica, tikvice, krastavac, dinja, šargarepa, jabuka, vinova loza, pojedine vrste cveća i drugo.
Pepelnica i plamenjača: Kako ih prepoznati, sprečiti i suzbiti širenje?
S obzirom na to da su mnoge gajene kulture koje smo naveli u toku sazrevanja, treba obratiti pažnju na karencu i pesticide upotriebiti u skladu sa upustvom proizvođača.
Tagovi
Autorka