Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Krčenje šuma
  • 20.05.2023. 15:00

Nova pravila za proizvode koja dolaze iz zemalja gde su šume iskrčene i degradirane

Cilj je minimizirati rizik od krčenja i degradacije šuma povezanih s proizvodima koji se plasiraju ili izvoze na EU tržišta.

Foto: Depositphotos/alfribeiro
  • 86
  • 34
  • 0

Veće Evropske unije je konačno dalo zeleno svetlo za uredbu koja ima za cilj minimiziranje rizika od krčenja i degradacije šuma povezanih s proizvodima koji se plasiraju ili izvoze na EU tržišta.

Uredba postavlja obavezna pravila za sve trgovce i operatere koji plasiraju, stavljaju na raspolaganje ili izvoze proizvode kao što su palmino ulje, goveda, drvo, kafu, kakao, kaučuk i soju.

Pravila se takođe primenjuju i na niz izvedenih proizvoda kao što su čokolada, nameštaj, proizvode od papira i odabrani derivati ​​na bazi palminog ulja (koji se koriste na primer kao komponente u proizvodima za ličnu negu). Od distributera će se tražiti da prate robu koju prodaju, sve do parcele na kojoj su proizvedeni. Pravila uzimaju u obzir i zaštitu ljudskih prava i autohtonih naroda.

Odluka kao krajnji datum za nova pravila postavlja 31. decembra 2020. godine, što znači da će samo proizvodi koji su proizvedeni na zemljištu koje nije bilo podvrgnuto krčenju ili degradaciji šuma nakon tog datuma biti dozvoljeno na tržištu EU.

Iza mnogih namirnica koje svakodnevno konzumiramo stoji ilegalno krčenje šuma

Biće obavezne provere, inspekcije i kontrole proizvoda. Pojačano će se pratiti oni koji dolaze iz zemalja visokog rizika, a biti pojednostavljene za one niskog rizika.  


Tagovi

Krčenje šuma Zaštita šuma Deforestacija Degradacija šuma Nova pravila Veće EU


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.