Nudimo održiviji način proizvodnje hrane tokom cele godine, lokalno, bez narušavanja prirode, rekao je Anders Riman.
Kako broj stanovnika u gradovima raste, inovatori traže nove načine uzgajanja hrane, uz što manju potrošnju resursa kao što su zemljište i voda.
Jedno od rešenja koje se uvodi širom sveta su i vertikalne farme na kojima se usevi proizvode u više nivoa, najčešće u kontrolisanoj sredini.
Jedna takva, najveća u Evropi, otvorena je u glavnom gradu Danske, Kopenhagenu. Tamo je industrijska hala pretvorena u prostor za vertikalan uzgoj salate, začinskog bilja i kelja.
Povrće će biti uzgajano na 14 etaža koje se pružaju od poda do krova, a plan je imati berbu 15 puta godišnje, uprkos tome što ne rastu u zemlji niti dobiju sunčevu svetlost.
Ovakav sistem zauzima manje prostora u odnosu na tradicionalni uzgoj, a biljke će rasti uz pomoć LED svetla.
Vertikalna farma prostire se na 7.000 m2. Iz kompanije poručuju da će se za dve godine u njoj moći uzgajati i plodonosno povrće, a za pet do deset i korenasto.
Inače, ova farma je plod saradnje "Nordic Harvest"-a i tajvanske grupe "YesHealth", a težiće godišnjoj proizvodnji od 1.000 tona povrća.
"Nudimo održiviji način proizvodnje hrane tokom cele godine, lokalno, bez narušavanja prirode", rekao je osnivač Nordic Harvest-a, Anders Riemann za Reuters.
Farme u podzemnoj: Uzgoj u visoko kontrolisanim uslovima, bez korišćenja pesticida
Ali, ovi urbani objekti nisu naišli na dobrodošlicu poljoprivrednika koji, kako piše barrons, smatraju da je tako u pitanje dovedena njihova sposobnost da nahrane planetu, a osvrnuli su se i na veliku potrošnju električne energije potrebne za takav uzgoj.
Međutim, Riman nabraja aktere koji pozitivno deluju na sredinu, kao što je uzgoj u blizini potrošača, korišćenje zelene energije, ali i to da povrće proizvode bez upotrebe pesticida.
Da li je vertikalni uzgoj odgovor na zdraviju i kvalitetniju hranu?
Treba napomenuti kako je, prema podacima Svetske banke, u 2016. godini oko 37 odsto zemljine kopnene mase upotrebljeno za poljoprivredu. Ali, klimatske promene mogu ugroziti dostupnost zemljišta za uzgoj, a iz Svetskog programa za hranu upozoravaju da je četvrtina proizvodnih površina degradirana, što je dovelo u pitanje bezbednost hrane.
Tagovi
Autorka