Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tržište hrane
  • 20.10.2022. 18:00

Sektoru voća i povrća preti bankrot? Da li će EU ostati bez svežih proizvoda?

Rast cena energije dovodi do propasti sektora svežeg voća i povrća. Proizvođači ne mogu nadoknaditi velka poskupljenja.

Foto: Depositphotos/Sodel_Vladyslav
  • 108
  • 11
  • 0

Evropsko udruženje proizvođača svežih proizvoda, Freshfel Europe poziva donosioce odluka na akciju za ublažavanje dalekosežnog uticaja rasta cena energije, posebno na sektor voća i povrća.

Visoke cene energije i gasa, kao i rast cena svih inputa, usluga i logistike se više ne mogu apsorbovati. Naglašavaju da se ova poskupljenja ne mogu nadoknaditi zbog malih marži i izostanka prenosa troškova na potrošače.

Uzgajivačima preti bankrot

Bez energije ne može opstati proizvodnja i distribucija voća i povrća. Ugrožen je celi lanac snabdevanja. Ona je neophodna od uzgoja na otvorenom i zatvorenom do polica u marketima kako bi potrošačima osigurali kupovinu svežih i sigurnih proizvoda.

Operateri u ovoj industriji se suočavaju sa neravnopravnim uslovima na različitim nacionalnim energetskim tržištima u EU. Kako posluju sa vrlo malim maržama, a u pojedinim zemljama energija je poskupila i do deset puta, izloženi su ekonomskom pritisku, upozoravaju. S druge strane beleži se nagli pad potrošnje svežih proizvoda za 10 odsto poslednjih meseci.

Šta inflacija donosi poljoprivrednicima i proizvođačima hrane?

Proizvođače očekuju finansijske poteškoće ili čak bankrot ako se ubrzo ne pronađu rešenja.

Hrana će propasti? 

Filp Binard, generalni predstavnik "Freshfel Europe" je izjavio da su procenili da će dodatni troškovi energije biti oko 6,8 milijardi evra za tekuću sezonu - od voćnjaka do odlaska svežih proizvoda na stanice za pakovanje. Svaka kategorija u lancu snabdevanja može imati i dodatne troškove za energiju.

"Ako trendovi skladištenja jabuka ostanu nepromenjeni, izračunali smo da bi takvi dodatni računi mogli da budu blizu 200 miliona evra za narednu sezonu."

Troškovi čuvanja su sve veći (Foto: Depositphotos/merial)

Već su ranije upozorili da je sektor u prošloj godini pretrpeo godišnje dodatne troškove od oko 10 milijardi evra. Maloprodajne cene ostalih prehrambenih sektora nedavno su porasle za 15 do 20 odsto, prebacujući dodatne troškove na potrošače. Međutim, to se nije desilo kada su u pitanju sveži proizvodi. Upozoravaju da bi se bez adekvatnog skladištenja povećala njihova kontaminacija, što znači da će više hrane završiti u smeću.

Pa ko još baca hranu u današnje vreme?

Binard je naglasio da ovaj resor treba biti isključen iz bilo kakvog potencijalnog smanjenja potrošnje energije, jer će se samo tako osigurati isporuka kvalitetnih i svežih proizvoda kupcima. Sigurnost hrane je ugrožena zbog sposobnosti uzgajivača i trgovaca da budu ekonomski održivi tokom energetske krize.

Upozorava da će se u narednima mesecima smanjiti ponuda, a uzgajivači će prestati sa poslom ili ostaviti neubrane plodove jer ih ne mogu skladištiti.

"Nedostatak odgovarajuće kontrole temperature i osvetljenosti dovodi biljke u opasnost od mirovanja, smanjujući prinose žetve. Sve ovo se može negativno odraziti na snabdevanje na koju dodatno sve više utiču klimatske promene."


Tagovi

Freshfel Europe Bankrot Sveže voće Cena energije Cena skladištenja


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.