Kvalitet ili plodnost zemljišta, pored utvrđivanja navedenih parametara, određuje se na lice mesta.
Vrednost poljoprivrednog zemljišta zavisi od njegovog mehaničkog sastava, fizičkih i hemijskih osobina, tipa, dubine, postojanja oraničnog sloja zemljišta i njegove dubine, nagiba terena, pravilnosti ili nepravilnosti oblika parcele, valovitosti terena i prilaza parceli (poljski put) i da li je prilaz parceli nasipan kamenim agregatom, kao i udaljenosti parcele od naselja ili grada i drugo.
Tako mehanički sastav ispituje se na sledeći način:
Koje greške se prave prilikom analize zemljišta i šta utiče na pH vrednost?
Sa gledišta zemljišta kao trofaznog sistema i njegovih fizičkih osobina najbolje je ono sa čvrstom fazom 50% (mineralni deo 90% i organski deo 10%), dok je preostalih 50% gasovita i tečna faza, a optimum je 1,1 do 1,5 (vazduh ili gasovita faza) prema 1 (tečna faza). Međutim, što je veća količina vode, to je manja količina vazduha i obrnuto. Naše najkvalitetnija zemlja je černozem, koji u normalnim uslovima ima približne odnose, napred opisane.
Sa aspekta poljoprivredne proizvodnje, najbolje je zemljište mehaničkog sastava (teksture) lakša ilovača. Postoje i prelazi između lakše i teške ilovače, a to je srednje ilovasta zemlja, koja je takođe vrlo povoljna za poljoprivrednu proizvodnju.
Klase zemljišta, kao odraz plodnosti:
Prva klasa: Duboka, ilovaste teksture, propusna, dobro drenirana, neutralne reakcije u kojima je podzemna voda ispod 120 cm, dobrog adsorptivnog kapaciteta, nagiba manjeg od 5%, zaštićena od poplava, laka za obradu (naročito mehanizovanu) i navodnjavanje.
Zemljišta prve bonitetne klase raspoređuju se u jednu od potklasa i to:
Druga klasa: Srednje duboka zemljišta, ilovasta ili glinasta, umerene do dobre propusnosti, dobro drenirana, neutralna ili slabo kisela, podzemna vode do 100 cm, na ravnom ili nagiba ispod 8%. Moguća je slaba erozija ili kratkotrajne poplave. Laka su ili srednje teška za obradu, pogodna za mehanizovanu obradu i navodnjavanje.
Treća klasa: Srednje duboka i duboka, ilovaste ili glinaste teksture, umereno do teško propusna, dobro do nepotpuno drenirana, od slabo alkalne do srednje kisele pH reakcije, podzemna voda do 80 cm dubine, nagiba do 16% i neravna, izložena eroziji i kratkotrajnim poplavama, lako do teško obradiva, ograničena upotreba mehanizacije, potrebne su mere zaštite od erozije, odnosno poplava.
Četvrta klasa: Duboka, srednje duboka i plitka ilovaste ili glinaste strukture koja mogu imati do 30% skeleta ili kod peskuša sa manje od 10% gline, alkalne do jako kisele reakcije ili zaslanjena, dobro do teško propustljiva, duboke podzemne vode, redovno ali kratkotrajno plavljena ili prevlažna, nagiba do 30% sa izraženom površinskom erozijom. Potrebne su mere zaštite od poplava i erozije.
Peta klasa: Plitka i srednje duboka koja sadrže do 50% skeleta, do ekstremno kisele pH reakcije, srednje dugo prekomerno vlažna, izložena redovnim poplavama u ravnici ili nagiba do 45% sa izraženim tragovima površinske erozije. Neophodna je zaštita od erozije i meliorativni zahvati. Dele se u dve potklase (skelet do 30% ili 50% uz nagib do 45%).
Šesta klasa: Uglavnom plitka koja sadrže do 70% skeleta, dugotrajno vlažena ili plavljena i nagiba do 45%, te izložena jakoj eroziji, visok nivo podzemne vode (dve potklase).
Sedma klasa: Uglavnom plitka koja sadrže do 70% skeleta, nagiba do 60%, izrazito erozivna, zaslanjena ili alkalizirana. Uz zaštitu od erozije moguće ih je koristiti samo kao livade, pašnjake ili šume (dve potklase).
Osma klasa: Plitka, do 80% skeleta. Moguće ih je koristiti samo za pašnjake ili šume.
Kvalitet ili plodnost zemljišta, pored utvrđivanja navedenih parametara, određuje se na lice mesta i utvrđuje da li na dotičnoj parceli postoji oranični sloj ili možda treba da se zasnuje ornica ili je možda šljunkovito, te treba da se naspe ono plodno najmanje debljine 50 - 70 cm, kao i mogućnost popravke fizičkih i hemijskih osobina zemljišta.
Hemijske osobine, u funkciji plodnosti, prestavljaju sadržaj lakopristupačnog azota, fosfora i kalijuma, ali i drugih makro elemenata i mikro elemenata potrebnih kulturnim biljkama. Važan faktor plodnosti zemljišta je i sadržaj blagog humusa (najmanje 3%) i pH vrednost (kiselost sredine), koja je najpogodnija od blago kisele do neutralne (6 do 7).
Tagovi
Autor