Prednost imaju zaštićeni grejani prostori u kojima je sadnja moguća krajem marta, početkom aprila.
Kako bi lubenice stigle za prodaju u periodu kada su im cene najviše, tokom juna i jula, alternativa uzgoju na otvorenom polju su zaštićeni prostori. Primenjuje se vertikalni sistem gajenja.
Svakako, u proizvodnji prednost imaju zaštićeni grejani prostori u kojima je sadnja moguća krajem marta, početkom aprila. Rasad lubenice u kontejnerima ili posudama sa supstratom na korenu presađuju se u stadijumu razvijenosti tri do četiri lista, u međuredove razmaka jedan metar i razmakom u redu 0,5 m.
Kada dođe vreme, sa horizontalnih žica konstrukcije zaštićenog prostora, na presađene biljke spušta se vezivo kojim se privezuju primarna grana biljke i prve dve bočne grane i vertikalno usmeravaju. Na njima se ostavljaju dva do tri ploda. Bočne grane se prekrate tako da se iznad poslednjeg ploda ostave još dva tri lista lista. Vegetativni vrh glavne (primarne) stabljike prekraćuje se kada naraste 1,5 do 2 m.
Da ne bi došlo do pucanja stabljike zbog težine rastućih plodova lubenice, kada plodovi narastu do prečnika oko 10 cm, stavljaju se u mrežaste vrećice, koje se učvršćuju za konstrukciju zaštićenih prostora. Tokom prvog dela vegetacije, temperature se u zaštićenim prostorima tokom dana održavaju na 25oC, a u zrenju na blizu 30oC.
Suzbijanje bolesti i štetočina izvodi se na sličan način kao kod krastavaca. Tokom vegetacije, biljke lubenica mogu biti napadnute pepelnicom i plamenjačom, a prisutno je i fuzariozno uvenuće, te je zaštita slična zaštiti krastavaca.
Od štetočina, prisutne su zemljišne štetočine, koje suzbijamo preventivno primenom granuliranih insekticida u redove u kojima će se presađivati lubenice. Lisne vaši, naročito na mladim biljčicama lubenice suzbijamo specifičnim aficidima ili koristimo neki od preparata šireg spektra dejstva koji suzbija i lisne vaši.
Vreme pogoduje lisnim vašima, kako ih suzbiti i šta nikako ne smete da radite?
U normalnim uslovima proizvodnje, lubenica sazri 30 do 40 dana nakon oplodnje.
Berba započinje kada plodovi dostignu veličinu karakterističnu za gajenu sortu, odnosno kada se na površini ploda pojavi beličasta voštana prevlaka. Peteljka ploda se stanji i sa nje otpadnu dlačice, a u njenoj se osnovi osuše zalisci. Laganim udaranjem po zrelom plodu čuje se tupi zvuk i slabo podrhtavanje lubenice.
Berba se obavlja svaka 2 do 3 dana, odsecanjem peteljke ploda nožem tako da oko 1 cm peteljke ostane na plodu. Period plodonošenja, a time i berbi, traje oko 30 dana.
Prinosi plodova lubenice su 30 do 40 tona po hektaru, a primenom savremene tehnologije gajenja na foliji uz navodnjavanje mogu biti i dvostruko veći.
Lubenice je najbolje trošiti sveže ubrane, jer dugim čuvanjem gube svežinu, ukus i hrskavost. U kontrolisanim uslovima na temperaturi 10 do 15oC i uz relativnu vlagu vazduha 90 odsto mogu se čuvati dve do tri nedelje. Niže temperature tokom skladištenja znatnije oštećuju jestivi deo ploda lubenice.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor