Pretraživanje tekstova
Matovilac je biljka koja se jednostavno i bez većih zahteva uzgaja, a kod nas se najčešće konzumira kao salata.
Matovilac (Valerianella locusta) je dvogodišnja biljka, srazmerno kratke vegetacije (8 - 10 meseci od setve do fiziološke zrelosti), ali najčešće se uzgaja kao jednogodišnja biljka. Uzgoj joj je poznat širom sveta, a kod nas je najzastupljeniji holandski širokolisni. Većina se odlučuje za njega jer mu je seme krupnije, a listovi široki i ovalni, sjajno zelene boje.
Sa pripremom zemljišta za uzgoj matovilca treba početi bar dve nedelje pre setve. Površinski sloj zemlje mora biti fine mrvičaste strukture. S ozbirom da podnosi temperature i ispod 0°C, ovo je biljka koju sejemo u kasnu jesen ili rano proleće.
Seje se u sledu, seme se stavlja u rupe dubine 1cm, rastojanja 10 - 15 centimetra. Biljke se proređuju na 10cm kada formiraju 3 do 4 lista. Za setvu na većim površinama koriste se sejačice, a između redova treba ostaviti do 15 cm razmaka. Količina potrebnog semena zavisi od njegove krupnoće.
Matovilac možete da kombinujete sa setvom više useva jer ne zauzima puno prostora, a možete da ga uzgajate na mestu gde ste prethodno imali krompir, pasulj ili grašak.
Otporan je i ne zahteva upotrebu zaštitnih sredstava i đubriva, ali ako postoji potreba, najbolje je uzeti 400 - 600 kg NPK, 15:5:20 ili 12:12:17. Nikako se ne preporučuje đubrenje stajnjakom jer listovi matovilca rastu uz zemlju pa mikroorganizmi sa đubrivom mogu da ostanu na listovima ili ih čak "spržiti".
Ako želite da imate još jednu berbu, najbolje je matovilac rezati nožićem kako mu ne bi iščupali koren. Važno je napomenuti da se sa jedne biljke ne sme uzeti previše listova odjednom jer to može da je oslabi, posebno tokom zimskog uzgoja na otvorenom. Kod gustih useva donji listovi krenu brže da žute pa ih treba proređivati.
Matovilac sadrži više vitamina nego "uobičajena" salata. Jača imunitet jer sadrži obilje gvožđa, magnezijuma, kalijuma i vitamina, koji takođe štite od stresa, kardiovaskularnih bolesti i anemije. Pomaže telu u održavanju nivoa vitamina C jer ga sadrži deset puta više od citrusa.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Matovilac Valerianella locusta Setva Berba Đubrenje
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.