Pretraživanje tekstova
Česti letni pljuskovi s vrelim danima stvorili su idealne uslove za razvoj bolesti korenastog povrća, a najčešće se javljaju palež lišća, pegavosti i pepelnica.
Kišni uslovi, visoka vlaga kao i temperature, idealne su za zarazu useva korenastog povrća raznim gljivičnim bolestima koji uzrokuju loš kvalitet lišća što se na kraju odražava i na prinos korena. Česti letni pljuskovi s vrelim danima pogoduju vrlo brzom širenju bolesti.
Kako piše stručnjak Milorad Šubić, prema iskustvima iz prethodnih sezona ranija i jača pojava bolesti lišća korenastog povrća značajno umanjuje prinos, a već slabija pojava lisne pegavosti celera onemogućuje prodaju i konzumaciju lišća kao vrlo tražene začinske namirnice.
Palež lišća šargarepe (Alternaria dauci) je najčešći uzrok sušenja nadzemnog dela. Na zaraženim listovima nastaju malene ovalne svetložute pege koje kasnije posmeđe i na kraju postaju crne. Kako pišu Dženi Ekman i Len Tezoriero u brošuri "Pests, Diseases and Disorders of Carrots, Celery and Parslex" lezije mogu nastati na peteljkama što uzrokuje sušenje lišća i lomove pre žetve. Kako zaraza napreduje, tako se pege spajaju, a zaraženo lišće suši i usev izgleda kao da je spaljen. Treba napomenuti da zaraze pred kraj vegetacije ne utiču bitno da rod.
Uzgoj šargarepe: Ranija setva za bolji prinos i veći sadržaj karotena i šećera
Sivu pegavost lišća celera uzrokuje patogen Septoria apiicola, a kod jake zaraze ovom gljivicom lišće se potpuno osuši što može uzrokovati i propadanje korena. Pri napadu se prvo pojave žute pege na krajevima listova koje kasnije postanu smeđe, a oni venu i žute spolja prema unutra. Simptomi se prvo javljaju na starijem lišću i onom bliže zemlji.
Pegavost lista peršuna uzrokuje gljivica Septoria petroselini, a bolest se prepoznaje po uglastim ili ovalnim žutim pegama koje su odlikuju tamnijim krajem. Kasnije se pege spajaju i bolest zahvata sve veću površinu. Simptomi se mogu javiti i na peteljkama, a prevencija za ovu bolest je setva tretiranog semena i pravilan plodored.
Simptom pepelnice peršuna (Erysiphe heraclei) je pepeljasta prevlaka na listovima što umanjuje njegovu tržišnu vrednost. Razvoju bolesti pogoduje toplo vreme i visoka vlaga vazduha. Zaražena biljka crpi rezerve kako bi stvorila novo lišće, a to utiče na kvalitet korena. Isti simptomi i štete nastaju i kod pepelnice šargarepe.
Ove bolesti se održavaju na zaraženim i zaostalim biljnim ostacima u polju, odnosno moguć je prenos i zaraženim semenom. Razvoju bolesti pogoduje noćno vlaženje lišća padavinama ili jutarnjom rosom, kao i topli dani s temperaturama iznad 26°C. Stoga se proizvođačima korenastog povrća preporučuje da pregledaju polja i obave preventivnu zaštitu.
Treba napomenuti da se ranu šargarepu koja se vadi u drugoj polovini juna ne preporučuje tretirati fungicidima, a na takvim bi se poljima trebalo koristiti mikrobiološka sredstva koja sadrže Bacillus subtilis. Isto vredi i za useve peršuna i celera korenaša.
S obzirom na to da proizvođači mogu da očekuju bolesti na usevima, savetujemo da redovno prate zdravstveno stanje povrća pogotovo ako plodove planiraju da skladište tokom zime. Ako se uoče simptomi bolesti, treba početi sa zaštitom s nekim od zaštitnih sredstava, po preporuci stručnjaka za zaštitu bilja ili zaposlenih u poljoprivrednoj apoteci.
Tagovi
Bolesti korenastog povrća Bolesti šargarepe Bolesti celera Bolesti peršuna Pege na lišću Palež Korenasto povrće
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.