Evropska proizvodnja krompira možda je na najvećim gubicima u epidemiji virusa korona.
Ogromne količine, odnosno, stotine hiljada tona krompira ostale su od prošle godine na tržištima velikih zemalja proizvođača i u skladištima prerađivača. Kao rezultat toga, cene su pale na dosad neviđen nivo, dok se ovogodišnja površina te kulture na kontinentu, posebno u Francuskoj i Nemačkoj, povećala u odnosu na prošlu godinu, piše agrarheute.
"Zbog katastrofalnog pada prodaje smrznutih, rashlađenih i suvih proizvoda, uglavnom u ugostiteljstvu i izvozu, nekoliko stotina hiljada tona nije moglo da se iskoristi. Posledice su ozbiljne", kaže Horst-Peter Karos, generalni direktor Federalnog udruženja industrije za preradu voća, povrća i krompira (BOGK).
Veliki objekti za preradu ove kulture posluju sa kapacitetom do 70 do 80 odsto i preuzimaju na obradu samo ugovorene količine.
Poljoprivredna komora iz Donje Saksonije pretpostavlja da značajan deo sorti za preradu završava u hranilištu i u postrojenjima na biogas, jer je većina prerađivača i dalje dovoljno snabdevena od prošlogodišnje žetve.
Od juna cene na tržištu su se i više nego prepolovile i stalno su u padu, a postoji i drugi problem. Udruženje uzgajivača severozapadne Evrope (NEPG) obavestilo je da je površina uzgoja te kulture povećana za oko 0,5 odsto u 2020. godini.
Samo u Nemačkoj uzgoj je porastao za dva odsto, što će verovatno imati posledice za dalji razvoj tržišta. Još u maju, udruženje se nadalo padu obrade od pet odsto. Čak ni ovaj očekivani pad površina ne bi bio dovoljan da dovede ravnotežu na tržište.
Međutim, NEPG naglašava: "Glavni fokus je na prinosu, a ne na površini". Dakle, suvi uslovi na početku vegetacijske sezone mogli bi da ograniče prinose.
"Ove godine takođe postoji činjenica da je korona poremetila tržište", kaže Joakim Hasberg iz Udruženja za proizvodnju ranog krompira u Donjoj Saksoniji u Burgdorfu.
"Ovde se zbog nedostatka potražnje velikih restorana i kantina, slaba prodaja i dalje nastavlja, a pogodila je i novosezonski prinos", kaže Torsten Rigert iz ruralnog stanovništva Donje Saksonije, koji predstavlja uzgajivače u Uniji nemačke industrije UNIKA.
Jedite pomfrit dva puta nedeljno i spasite uzgajivače krompira - traže belgijski farmeri
Višak povećava i činjenica da Poljska nakon dve sušne godine očekuje normalan rod, pa ga sigurno ne treba uvoziti iz zapadne Evrope.
Dobri vremenski uslovi i nesigurni prodajni izgledi održavaju se na cene. One i dalje padaju, jer se konzumni trenutno nudi u nekim zapadnoevropskim zemljama po ceni od oko 5,50 evra za 100 kilograma, u odnosu na 12 do 15 evra pre dva meseca.
Holandska marketinška organizacija PotatoNL izveštava da su cene konzumnog već nedeljama u padu između tri i četiri evra za 100 kilograma. Dok se za stočni nudi samo dva do 2,75 evra.
Prema navedenom, evropska proizvodnja ove kutlure možda je na najvećim gubicima u epidemiji virusa korona.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka