Pretraživanje tekstova
FAO indeks cena potrošačke korpe osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u martu za 4,3 odsto u odnosu na prethodni mesec, na prosečna 172,2 boda.
Cene hrane naglo su pale u martu na svetskim tržištima, pogođene osetno smanjenom potražnjom zbog pandemije korona virusa i urušavanjem cena nafte, objavila je agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO.
FAO indeks cena potrošačke korpe osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u martu za 4,3 odsto u odnosu na prethodni mesec, na prosečna 172,2 boda.
"Glavni su razlozi pada cena faktori na strani potražnje, ne ponude. Potražnju pritiskaju sve gori izgledi za privredu", naglašava isperd FAO-a Abdolreza Abasjan.
Najviše je pao indeks koji iskazuje kretanje cena šećera, čak 19,1 odsto u odnosu na februar, zbog pada potrošnje povezanog sa širenjem virusa u mnogim zemljama. Dodatni je razlog bila i manja potražnja proizvođača etanola zbog kraha cena sirove nafte.
Indeks cena biljnih ulja potonuo je 12 odsto, odražavajući oštar pad cena palminog ulja, povezan s pojeftinjenjem nerafiniranih mineralnih ulja i pojačanom neizvesnošću kada je u pitanju uticaj epidemije na tržište.
"Cene nafte više su nego prepolovljene u prošlom mesecu, što znatno utiče na biogoriva, važan izvor potražnje na tržištima šećera i biljnih ulja", objašnjava FAO analitičar Peter Tones.
Indeks cena mleka pao je tri odsto pod uticajem sniženih cena i manje uvozne potražnje za obranim i punomasnim mlekom u prahu.
Što se tiče mesa, cena je bila gotovo nepromenjena u odnosu na februar.
Cene žitarica smanjile su se 1,9 odsto, zbog obilne ponude i povoljnih izgleda za ovogodišnji rod. Izuzetak je bio pirinač koja je poskupela zbog vijetnamske zabrane izvoza.
U odvojenom izveštaju o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je povisio procenu svetske proizvodnje te vrste hrane u 2019. godini.
Tones je potvrdio prognozu prema kojoj ove godine u svetu trebalo da bide proizvedeno ukupno 763 miliona tona pšenice, gotovo kao i prošle, rekordne godine.
Tagovi
Hrana Cene Žitarice Mleko Šećer Meso Potrošačka korpa FAO Indeks
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!