U današnjem, užurbanom vremenu življenja potreban je najbrži mogući način pripreme namirnica za konzumaciju, a važan segment u tom procesu svakako je i postupak odmrzavanja. Koji se postupci preporučuju?
Zaboravili ste da izvadite meso iz zamrzivača i stavite u frižider za sledeći obrok?
Mikrotalasna rerna je brzo rešenje, a da li utiče negativno na kvalitet hrane, odgovorili su stručnjaci za portal foodfacts.
"Izuzetno je važno ovaj postupak sprovoditi na niskim temperaturama zagrevanja i prilagoditi vreme izlaganja namirnice mikrotalasnom zračenju u zavisnosti od veličine i vrste", govori profesorka dr Anita Pichler s Prehrambeno – tehnološkog fakulteta u Osijeku.
Potrebno je, podseća, pratiti određene smernice zbog osiguranja pravilne i sigurne upotrebe, kao što je uklanjanje svih vrsta ambalaže koje nisu prikladne poput metala ili određenih vrsta plastike, kao što su PVC, PET i PS, a upotrebljavati tanjire.
Iako nam štedi vreme, nedostatak mikrotalasne rerne može biti neravnomerno zagrevanje, odnosno u spoljašnjim delovima većih namirnica mogu započeti procesi kuvanja dok su istovremeno unutrašnji i dalje zamrznuti.
Hrana se, preporučuje, može povremeno okrenuti ili promešati, ako to veličina i vrsta dopuštaju, kako bi se svi delovi jednako odmrzli.
Kaže kako bi se nakon ovakvo sprovedenog procesa odmrzavanja određene vrste hrane, recimo meso, trebale odmah pravilno termički obraditi.
"Mikrotalasno zagrevanje podiže temperaturu namirnica do nivoa na kojem je moguće razmnožavanje štetnih mikroorganizma", pojašnjava.
Odmrzavanje ovim načinom i dalja termička obrada skraćuju vreme pripreme i omogućavaju konzumaciju kvalitetnih obroka u svakodnevnom životu bez ikakvog ugrožavanja zdravlja.
Da li je zamrznuto voće i povrće lošijeg kvaliteta od svežeg?
Osim brzog načina poput mikrotalasnog zagrevanja, upotrebljavaju se i drugi postupci, ali zavise pre svega od vrste namirnice.
"Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) za većinu se polagano odmrzavanje na temperaturi od 4 -5 °C smatra najboljim načinom", ističe osječka profesorica.
Vanredna profesorka dr Anita Lalić Agronomskog i prehrambeno tehnološkog fakulteta u Mostaru potvrđuje smernice WHO-a, da je najbolji način postepeno odmrzavanje u frižideru, jer se tako hrana održava na sigurnoj temperaturi tokom čitavog procesa.
"Idealno je da se zamrznuta hrana pokrije i ostavi tokom noći u prikladnoj posudi poput tanjira ili činije", navodi ova profesorica i dodaje da velikim komadima poput ćuretine može trebati više vremena, otprilike oko 24 sata za svaka dva kilograma mase.
Kada odmrzavate sirovo meso, kaže, pazite da tečnost ne dođe u dodir s kuvanom ili hranom spremnom za jelo, kako biste izbegli potencijalnu kontaminaciju mikroorganizmima.
Napominje da je važno naglasiti i da se mnoge namirnice mogu kuvati direktno iz zamrznutog stanja bez potrebe za prethodnim odmrzavanjem, a to su, na primer, povrće i neka gotova jela.
Mikrotalasna rerna može biti efikasna metoda za brzo odmrzavanje hrane, ali nije uvek najbolja opcija za sve vrste namirnica, mišljenja je Lalićeva, složivši se s profesoricom Pichler da "iako štedi vreme, često uzrokuje neujednačeno odmrzavanje gde delovi hrane ostaju smrznuti dok drugi počinju da se kuvaju".
To se, objašnjava, događa zbog načina na koji ona zagreva hranu, odnosno, koristeći "stojeće" talase koji stvaraju nejednaku raspodelu toplote, a takvo neujednačeno zagrevanje može loše uticati na teksturu, ukus i hranljivu vrednost hrane, kao i povećati rizik od rasta štetnih mikroorganizama.
"Na primer, testo može da izgubi na težini i kvasac se može oštetiti, dok kod mesa i ribe može doći do promena u boji, svežini i sigurnosti", pojašnjava.
Ističe da naučnici rade na rešenju ovog problema promenom frekvencija mikrotalasa kako bi se poboljšala ujednačenost zagrevanja.
"To bi moglo da dovede do novih modela mikrotalasnih rerni koje će bolje očuvati kvalitet hrane i biti prikladnije za odmrzavanje", zaključuje univerzitetska profesorica.
Tagovi
Autorka
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/