Prag štetnosti za sprovođenje hemijskog tretmana iznosi pet odsto biljaka sa jajnim leglima kod semenskog i kukuruza šećerca i 10 odsto kod merkantilnog kukuruza.
Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis) je štetočina čije se larve hrane u stabljikama velikog broja biljaka (preko 200 vrsta). Kod nas pored kukuruza napada i hmelj, proso, suncokret itd. Jaja kukuruznog plamenca su, kako kaže savetodavac u Poljoprivredno savetodavnoj stručnoj službi Beograd Aleksandar Zdravković, sitna, ovalno-okruglasta, a položena su u grupama, složena jedno uz drugo.
"Imago je žućkasto do svetlo-smeđe boje sa dve krivudave linije preko prednjih krila. Ženke su svetlije od mužjaka, a dužina tela je 13-15 mm. Larve ove štetočine su najpre beličasto-ružičaste kasnije postaju prljavo sive ili tamno mrke. Na telu larvi i na njihovim segmentima, izuzev na prvom grudnom, nalaze se po četiri okruglaste sivosmeđe pegice, dok iz njih izbija po jedna dlačica", kaže savetodavac i dodaje da se odrasle ženke i mužjaci razlikuju po obliku, veličini i obojenosti tela, a spada u grupu ekonomski najznačajnijih štetočina.
Napada kukuruzni plamenac, preventivne mere su najbolja zaštita
Polifagna je vrsta, a kod nas može da ima jednu ili više generacija godišnje. Zimski period provodi u stadijumu odrasle larve u kukuruzovini ili drugim biljnim ostacima.
"Sa porastom temperature i nastupom prolećnih dana dolazi do prekida zimske dijapauze i pretvaranje larvi u lutke. Prvi leptiri se obično javljaju oko sredine juna, dok se ovipozicija uglavnom radi na naličju listova uz glavni nerv liske", kaže ovaj stručnjak i dodaje da se nakon embrionalnog razvoja tek izležene larve kratko zadržavaju na mestu gde su se i izlegle, a onda migriraju ka vršnom lišću i u pazuhe listova.
Nakon drugog i trećeg presvlačenja larvi započinju masovnu migraciju prema ostalim delovima biljke, a često i u zoni ispod rukavca listova ili u zoni klipa one prodiru u unutrašnjost stabljike, odnosno klipa, gde se dalje razvijaju i preobražavaju u lutke.
"Druga generacija leptira se javlja u avgustu i početkom septembra. Intenzitet napada se izražava u procentima u vidu napadnutih biljaka, međutim, napad se može izraziti i brojem larvi po biljci. Ako je berba kukuruza trajala dugo, a sečenje i zaoravanje kukuruzovine ostavljeno za proleće može da se očekuje jači napad ove štetočine", navodi Zdravković.
Prag štetnosti za sprovođenje hemijskog tretmana iznosi pet odsto biljaka sa jajnim leglima kod semenskog i kukuruza šećerca i 10 odsto biljaka sa jajnim leglima kod merkantilnog kukuruza. Podsetimo, štete od kukuruznog plamenca mogu da budu baš velike i da dostignu čak i 20 odsto prinosa.
Registrovani preparati za suzbijanje ove štetočine su na bazi aktivne materije:
Izvori
Tagovi
Autor