Pretraživanje tekstova
Razmnožavanju žitne pijavice pogoduje vlažno i toplo vreme pa ukoliko nastupi nekoliko kišnih i toplih proleća, jedno za drugim, dolazi do porasta njihove brojnosti. Najveće štete nastaju pri oštećenju lista zastavičara što uslovljava smanjenje prinosa strnih žita za 30 do 50%.
Žitna pijavica, poznatija još i pod nazivom lema (Lema melanopus), jedna je od značajnih štetočina strnih žita. Ona je takođe i jedna od ekonomski najvažnijih štetočina strnih žita u Srbiji.
Razmnožavanju žitne pijavice pogoduje vlažno i toplo vreme pa ukoliko nastupi nekoliko kišnih i toplih proleća, jedno za drugim, dolazi do porasta brojnosti ove štetočine. Za masovno razmnožavanje povoljni su nizijski tereni, sa gustim i bujnim sklopom žitarica, zatim konstantno đubrenje pšenice azotnim đubrivima koja povećavaju plodnost, odnosno, brojnost ove vrste. Štetu čine odrasli insekti i larve tako što se hrane listovima ovsa, ječma i pšenice, a najveće štete nastaju pri oštećenju lista zastavičara što uslovljava smanjenje prinosa strnih žita za 30 do 50%, navode u PSSS Negotin.
Imago, odnosno, odrasli insekt, progriza list od gornjeg do donjeg epidermisa, između nerava lista. To praktično znači da se list uzdužno može cepati. Najčešće ta oštećenja nisu po čitavoj dužini lista pa su štete od manjeg značaja.
Daleko štetnije su larve, od kojih, pri jačem napadu vršni listovi mogu biti potpuno oštećeni. Larve izgrizaju list sa gornje strane, u vidu uzdužnih pruga između nerava, hraneći se parenhimom sve do donjeg epidermisa. Usled toga lišće umesto zelene, poprima prljavo belu boju, po čemu se zaraženi usev lako uočava još iz daljine.
Pri jačem napadu štetočina, kompletna lisna masa osuši se, u vidu manjih ili većih oaza. Ukoliko je usev ranije napadnut štete su veće i manifestuju se u smanjenoj ili čak onemogućenoj asimilaciji biljaka, odnosno sprečen im je normalan razvoj i nalivanje zrna.
Odrasli insekti su dugi oko 5 milimetara. Glava im je crna sa zagasitoplavim metalnim sjajem, grudni štit i noge su narandžastožute boje. Larve su veličine pet do osam milimetara, svetložute boje, buretastog oblika, prekrivene mrkom sluzi, pomešanom sa njihovim izmetom pa tako liče na pijavicu.
Insekt ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava u stadijumu imaga pod suvim lišćem, suvom travom i na drugim skrovitim mestima.
U proleće, najčešće u martu, prezimeli imago počinje dopunski da se hrani na listovima ovsa, ječma i pšenice pri čemu nastaju oštećenja u vidu uskih pruga. Imaga se intenzivnije javljaju u maju. Nakon parenja ženke polažu od 100 do 160 jaja. Iz jaja se pile larve koje počinju da se hrane tako što izgrizu gornje slojeve lista sve do epidermisa sa suprotne strane, praveći pruge. Jedna larva može uništiti do 10% površine lista. Nakon završenog razvoja, larva se spušta u zemlju gde prelazi u stadijum lutke, a zatim u imago koji se javlja početkom leta. Nastali imago zatim odlazi do mesta prezimljavanja, gde provodi više od šest meseci u dijapauzi.
Suzbijanje žitne pijavice uspešno se obavlja primenom preventivnih i agrotehničkih mera poput gajenja otpornih sorti. Reč je o sorti sa više dlačica na listu. Zatim dubokom jesenjom obradom, plodoredom, kao i optimalnim đubrenjem azotom.
Hemijske mere zaštite primenjuju se kada se ostvari prag štetnosti i to 15 imaga po kvadratnom metru ili jedna larva po biljci (ovo je po tzv. EPPO standardu). Larve se hemijski suzbijaju piretroidima na bazi aktivne materije cipermetrin dok se imaga ređe hemijski suzbijaju.
Međutim, dešava se da suzbijanje larve i ne daje zadovoljavajuće rezultate zato što se kasni sa suzbijanjem, odnosno, ono se izvodi kada su štete već nastale i kada mere zaštite nemaju skoro nikakvog efekta na štetočine. Od preparata za zaštitu mogu se koristiti karate zeon, Durbin EW, Vantex.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
EPPO standard Žitna pijavica Štetočine strnih žita
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing-master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.