Pretraživanje tekstova
Stare autohtone sorte drvenastih vrsta voćaka na području Balkana predstavljaju dragocen materijal, kako u pogledu njihovog komercijalnog korišćenja, tako i u pogledu uvođenja u oplemenjivačke programe, u cilju stvaranja novih sorti poboljšanih bioloških i proizvodnih osobina.
Savremena voćarska proizvodnja podrazumeva gajenje sorti izvanrednih bioloških i proizvodnih osobina u cilju maksimalne realizacije potencijala rodnosti uz odgovarajući kvalitet ploda, odnosno postizanje što boljih ekonomskih efekata. Stoga oplemenjivački programi u svetu podrazumevaju stvaranje visokoprinosnih sorti odgovarajuće namene plodova, krupnoće plodova u skladu sa namenom, njihove transportabilnosti, mogućnosti čuvanja bez gubitka kvaliteta, visokih parametara hemijskog sastava i organoleptičkih osobina plodova, poželjnog habitusa i arhitekture stabla u cilju olakšane primene agrotehničkih i pomotehničkih mera, kao i mera zaštite.
Sve izraženija potreba za biološki vrednom i organski proizvedenom hranom, "voćkama koje se ne prskaju", "zdravim plodovima" i tako dalje, uslovljava konstantnu tražnju za autohtonim sortama, koje su dobro prilagođene agroekološkim uslovima areala rasprostiranja, i za koje su proizvođači i potrošači tradicionalno vezani.
Otuda se često može čuti da nema šljive bez požegače, rakije bez crvene ranke, jabuke bez budimke, kožare, kolačare, itd. Često ovakve konstatacije nisu daleko od istine, kada se, na primer, ima u vidu neprevaziđeni kvalitet požegače koja je, nažalost, izgubila trku sa savremenim sortama prvenstveno zbog osetljivosti na virus šarke šljive. Proizvodnja plodova ovakvih sorti često nema karakter intenzivne, već uglavnom okućničke proizvodnje za potrebe domaćinstva, ili ograničena i bliska tržišta.
Region Balkana je izuzetno bogat autohtonim sortama različitih drvenastih vrsta voćaka, pri čemu neke od njih imaju širi areal rasprostiranja, kao i određeni komercijalni značaj (npr. klonovi oblačinske višnje). Neke od ovih sorti su karakteristične za uža geografska područja (feketićka višnja u Bačkoj, maraska u Dalmaciji, makedonske sorte trešnje ohridska crna i dolga šiška, itd.). Zbog sortnih specifičnosti koje se ispoljavaju isključivo u njihovom arealu rasprostiranja, gajenjem ovakvih sorti za stonu potrošnju ili preradu (sušenjem, proizvodnjom kvalitetnih alkoholnih pića i sl.), naročito uz zaštitu geografskog porekla proizvoda, mogu se postići odlični rezultati.
Uvođenjem koncepta organske proizvodnje voća interesovanje za gajenjem autohtonih sorti se povećava, jer su neke od njih nosioci gena za otpornost prema glavnim prouzrokovačima bolesti i štetočinama.
S obzirom na mali broj genotipova u pedigreu današnjih komercijalno najznačajnijih sorti, opšti trendovi u oplemenjivanju voćaka su bazirani na traganju za korisnim varijantama agronomski važnih osobina i intenzivnijem uvođenju autohtonih sorti kao roditeljskih.
Ubrzana urbanizacija i intenziviranje polјoprivrede dovode do uništavanja lokalnih populacija i pojedinačnih genotipova različitih vrsta voćaka. Sporadični, uglavnom kratkoročno finansirani i nedovoljno organizovani, pokušaji očuvanja ovog dragocenog materijala sprovode se u pojedinim naučnoistraživačkim institucijama, i značajno doprinose sprečavanju gubljenja i erozije genetičkog materijala. Ipak, organizovanija briga za ovim dragocenim materijalom od strane nadležnih institucija država bivše Jugoslavije često izostaje, ili je nedovoljna. Poseban problem u njihovom očuvanju i korišćenju predstavljaju različita imena za istu sortu, koja često uključuju upotrebu lokalizama i geografskih odrednica u njihovim nazivima.
Iako postoje izvanredni primeri saradnje naučnih radnika Balkana u ovoj oblasti, neophodan je organizovaniji zajednički pristup u prikupljanju, očuvanju, evaluaciji i održivom korišćenju ovakvog materijala u regionalnim komercijalnim i oplemenjivačkim poduhvatima. Ujednačeni pristup u prikupljanju, ispitivanju i razmeni podataka, formiranja kolekcija i stvaranja jedinstvene baze podataka bi u značajnoj meri unapredio rad na očuvanju germplazme voćaka Balkana.
Tagovi
Autohtone sorte voća Genetički materijal voćaka Oplemenjivanje voćaka Balkan Crvena ranka Budimka
Autorka
Više [+]
Dugogodišnji naučni radnik Instituta za voćarstvo iz Čačka. Glavni i odgovorni urednik naučnog časopisa Voćarstvo. Tokom dosadašnje karijere publikovala preko 150 bibliografskih jedinica u nacionalnim i međunarodnim časopisima.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.