Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita voća
  • 12.10.2024. 14:00

Kada obaviti jesenje prskanje koštičavog voća?

Koriste se bakarni preparati iz kojih oslobođeni bakarni joni imaju baktericidno i fungicidno delovanje.

Foto: Shuttesrtock/Vadym Zaitsev
  • 352
  • 42
  • 0

Jesenje plavo prskanje je obavezno za koštičavo voće, a koriste se bakarni preparati iz kojih oslobođeni bakarni joni imaju baktericidno i fungicidno delovanje. Na ovaj način treba zaštiti stablo, grane i grančice od brojnih patogena koji prezimljavaju na kori, u pukotinama kore, rak-ranama, ali i u mumificiranim plodovima. 

Svako prodiranje bilo kog od ovih patogena u drvo voćke neminovno dovodi do slabljenja njene snage, manjeg roda u narednoj vegetaciji i do skraćivanja dužine života i dužine eksploatacije zasada. Osnovna namena ovog prskanja je opšta dezinfekcija stabla od patogena koji se nalaze na njemu i sprečavanje infekcije preko ranica od otpalog lišća, pukotina od mraza i ostalih oštećenja nastalih na neki drugi način. Cilj je i sprečavanje posebne grupe infekcija koje se bez ovog prskanja ne mogu držati pod kontrolom, a koje mogu nastati od momenta opadanja prvog lista i tokom čitavog perioda mirovanja voćaka.

Mnogo opasnosti za voćke

Plavim prskanjem se suzbija rogač šljive, monilioze koštičavih voćki (kajsije, breskve, šljive, trešnje i višnje), bakteriozne plamenjače jabuke i kruške, šupljikavost lišća i krastavost plodova kajsije i drugih koštičavih voćki, kovrdžavost lišća breskve, eskorioze vinove loze i mnoga druga oboljenja. 

Pomenute infekcije izazivaju sledeći patogeni:

  • Pseudomonas syringae pv. syringae, Pseudomonas mors - prunorum (prouzrokovači rak-rana i izumiranja grana koštičavog voća). Najveća brojnost ovih bakterija je tokom jeseni i pred kretanje vegetacije. U jesen, infekcija se ostvaruje preko ranica od otpalog lišća. Moguća je i na temperaturama ispod 0°C. Kada uđe u voćku, bakterija naseljava elemente drveta i kore - tim brže i jače što su uslovi nepovoljniji za voćku. Ove infekcije su osnovni uzrok šteta, koje se mogu manifestovati naredne ili kroz dve do tri godine, kao izumiranje drveta i kore. Zatim, što je još bitnije, kada se štete pojave, nema više efikasnog suzbijanja. Ovi patogeni ostvaruju infekcije i u toku leta, ali, tada nastaju daleko manje štete;
  • Stigmina carpophilla (ranije: Clasterosporium carpophillum) je prouzrokovač šupljikavosti lišća koštičavog voća i krastavosti plodova kajsije i breskve). Ovaj patogen napada i mladare, čim opadne lišće, a infekcija je moguća već na temperaturama od 2°C do 4°C. Infekcija mladara je izuzetno opasna, jer on naredne godine i dalje raste, ali se na napadnutom delu stvaraju rak - ranice iz kojih se izlučuje smola. Kada se te ranice (pege) prošire, dolazi do prstenovanja mladara i njegovog sušenja iznad tog dela;
  • Grupa bioloških činilaca parazitne prirode koji prouzrokuju prevremeno - iznenadno sušenje (apopleksiju ) kajsije. Odnosi se na već navedenu bakteriju Pseudomonas syringae pv. syringae i gljivicu Cytospora spp - koje, pojedinačno ili zajedno, predstavljaju značajne faktore apopleksije kajsije. Danas se smatra da postoji devet, a možda i više, faktora apopleksije kajsije.

Kada se izvodi?

Jesenje plavo prskanje, odnosno bakarni preparati, sasvim sigurno štite voćku od prouzrokovača žive prirode koji infekciju ostvaruju u tom periodu. Sigurnija i lakša je zaštita breskve od kovrdžavosti lista breskve (prouzrokovač Taphrina deformans). Smanjenje infekcionog potencijala je i kod mnogih drugih značajnih bolesti, kao što su monilioze koštičavog voća.

Jesenjim tretmanom voćnjaka smanjujemo moguće štete tokom vegetacije

Standardne preporuke kažu da se prskanje izvodi kada otpadne veći deo lišća, kako bismo kvalitetno oprskali grančice, grane, stablo. To pravilo treba korigovati ako u jesen počne opadanje lišća, pa nastavi relativno toplo (iznad 0°C) i vlažno vreme. U tom slučaju plavo prskanje treba obaviti kada počne opadanje lišća, odnosno nikako ne čekati da otpadne 70 odsto lišća.

Čim otpadne pet ili 10 odsto lišća već ima dovoljno ranica da se preko njih ostvari infekcija dovoljno jaka da prouzrokuje štete na voćkama. Ukoliko se oduži period vlažnog vremena i temperature iznad 0°C, prskanje ponoviti kada opadne veći deo lišća. Ovo naročito važi za zasade u kojima je prisutna smolotočina i drugi simptomi propadanja tkiva. U ovom periodu prskanje treba ponoviti i u slučaju većih padavina (više od 25 mm kiše) i ako temperature omogućavaju infekciju.

Mogu se koristiti svi bakarni preparati: bordovska čorba, bakar-oksihlorid, bakar-hidroksid, bakar-oksid, bakar-sulfat, bakar-hidroksid + kalcijum-hlorid. Prednost treba dati preparatima na bazi bakar-oksihlorida i bakar-hidroksida.


Tagovi

Koštičave voćke Jesenje plavo prskanje Prouzrokovači rak rana i izumiranja grana Šupljikavost lišća koštičavih voćaka Apopleksija ili zeleno uvenuće kajsije Kovrdžavost lišća breskve Vreme jesenjeg prskanja Preparati za jesenje prskanje


Autor

Stanko Nekić

Više [+]

Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Eutanazirali 1,38 milijuna nesilica zbog ptičje gripe

U Poljskoj je ptičja gripa izbila na velikoj farmi u Donjoj Šleskoj. Više od 1,38 milijuna kokoši nesilica moralo je biti eutanazirano.  U vrlo kratkom vremenu, broj pera...

Više [+]