Pretraživanje tekstova
Simptomi oštećenja od eriofidne grinje na malinama se manifestuju na listovima u vidu svetlozelenih mrlja na početku ishrane, a kasnije se mrlje šire.
Prilikom obilaska malinjaka u Pčinjskom okrugu u nekima od njih je, savetodavac za zaštitu bilja u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi Vranje Dejan Mujakić, evidentirao pojavu grinja (Phyllocoptes gracilis) čiji simptomi se jasno vide na licu lista i konstatovao da u njima postoje sve razvojne forme ove štetočine, a koje predstavljaju ozbiljan problem malinarima u ovom okrugu.
Simptomi oštećenja od eriofidne grinje na malinama se manifestuju na listovima u vidu svetlozelenih mrlja na početku ishrane, a kasnije se mrlje šire, zahvataju veliku površinu i poprimaju svetlozelenu do žutu boju, a usled jačeg napada može doći do pojave mehura na licu lista i kovrdžanje listova.
Otuda Mujakić poručuje vlasnicima malinjaka u kojima je došlo do pojave ove štetočine, a berba još uvek traje, da sačekaju njen kraj pa onda da odrade tretman akaricidima kako bi smanjili njenu populaciju za narednu vegetaciju i zaštitili lisnu masu i omogućili biljci da u potpunosti fiziološki sazri i spremna uđe u period zimskog mirovanja.
Malina posle berbe podložna bolestima - koje hemijske mere primeniti?
Eriofidna grinja lista maline je, prema njegovim rečima, u poslednjih nekoliko godina sve veći problem u proizvodnji. Ova štetočina pripada grupi eriofidnih grinja, telo im je crvolikog oblika i veoma sitnih dimenzija. Dužina tela odraslih jedinki se kreće od 115 do 130 mikrona. Odrasle ženke prezimljavaju u kolonijama u pazuhu pupoljaka oko ljuspastih listića.
Sa kretanjem vegetacije kada srednja dnevna temperatura pređe 11 stepeni Celzijusa, grinje počinju da se kreću i nastanjuju vršni deo pupoljaka maline, a kasnije migriraju na mlade listove na kojima se hrane sisanjem sokova. Na listovima usled ishrane nastaje hlorotično šarenilo i deformacije koje su praćene povijanjem lisnog nerva na dole.
"Ovakvi simptomi se često mešaju sa simptomima virusnih oboljenja, pa se ne sprovodi suzbijanje grinje, a sve to može dovesti do propadanja biljaka maline", upozorava Mujakić.
Zaštita maline nakon berbe i zašto đubrenje KAN-om nije preporučljivo?
Po njemu, domaćini grinje su divlje i pitome vrste maline, kupine i neki hibridi jagodičastog voća. Malinina grinja kao i ostale vrste eriofida ima dve morfološki različite forme, prezimljavajuća i letnja. Odrasle jedinke prezimljavaju na jednogodišnjim lastarima, dok u toku vegetacionog perioda na naličju lista grinja obrazuje više generacija. Dešava se da se simptomi na malinjaku mogu pomešati sa nekim vrstama virusnih infekcija što može dovesti do grešaka pri zaštiti zasada.
"Pored direktnih šteta koje nastaju ishranom one mogu biti i vektori nekih virusnih oboljenja", tvrdi Mujakić.
On takođe ističe da se u celoj toj situaciji poljoprivrednicima preporučuje da pravilno pristupe procesu suzbijanja ove opasne štetočine, a koja se sastoji u praćenju vremenskih prilika i aktivacije grinje posle zimskog mirovanja, kao i berbe malina sorte vilamet i miker. U periodu posle zimskog mirovanja je potrebno primeniti sredstva na bazi mineralnog ulja (Eos, Galmin ili Belo ulje) ili gotove preparate - kombinovano mineralno ulje sa bakarnim preparatima (Plavo ulje).
"Akaricide primeniti na bazi abamektina nakon završene berbe plodova maline viker, vilamet, u koncentraciji: Abastate (7,5 - 10 mililitara u 10 litara vode) 0,075 - 0,1 odsto (karenca 14 dana), Vertimec 018 EC u količini (075 – 1,2 l/ha) 0,075 - 0,12 odsto (karenca7 dana), Kraft 1,8 EW 0,075 - 0,1 odsto", savetuje Mujakić i dodaje da kod remontantnih sorti pratiti pojavu grinja i na osnovu fenofaze razvoja biljaka i vremenskih uslova odrediti vreme primene akaricida i aktivnu materiju preparata.
Tagovi
Dejan Mujakić Eriofidne grinje Malinjaci Bolesti maline Malinina grinja Akaricidi
Autorka
Više [+]
Dugogodišnja novinarka koja je zanat pekla na tekstovima iz oblasti poljoprivrede. U potrazi za novim temama rado obilazi poljoprivredna gazdinstva, ustanove, polja, voćnjake, sajmove.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 5 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 5 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 5 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.