Česta pojava padavina u kombinaciji sa toplim vremenom, stvara mogućnost za pojavu raznih infekcija na voću. U cilju preventivnog delovanja potrebno je odraditi sledeće tretmane.
Efikasna zaštita voćaka, posebno prema zahtevima savremenog potrošača, u skladu sa principima dobre poljoprivredne prakse i integrisane zaštite bilja, nije ni malo jednostavan i lak zadatak.
U zavisnosti od toga gde je lokacija zasada i da li se sorta maline nalazi u fazi početka cvetanja ili je ono već završeno, može da se počne sa tretiranjem voćaka. Kako se prognoziraju padavine, postoji veća mogućnost da se javi infekcija maline, sa prouzrokovačem kestenjasta pegavosti lastara (Didymella applanata), kao i prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea).
U voćnjacima gde još uvek nije krenulo cvetanje, preporuka stručnjaka je da se koriste preparati na bazi azoksistrobina. Može da se primenjuje u kombinaciji sa insekticidom iz grupe neonikotinoida, u meri koju je propisao proizvođač. Ovo se radi u cilju suzbijanja lisnih vaši, malinine bube i prstenara.
Ukoliko se biljke nalaze u fazi cvetanja ili je ova faza završena, preporuka je da se primene preparati na bazi piraklostrobina i boskalida. Preporučena doza je 1,5 kg/ha, a primena takođe može biti u kombinaciji sa insekticidom, kako savetuju u PSSRS.
Postojeći vremenski uslovi pogoduju fitoftori maline - zaštitite voćke
U zasadima gde je zabeleženo prisustvo eriofidne grinje lista maline (Phylocoptes gracillis), preporučuje se primena nekog od akaricida na bazi abamektina.
Na lokalitetima gde je prethodnih par dana evidentirana kiša, preporuka stručnjaka je da se odradi kurativno tretiranje, čim bude bilo moguće ući u parcelu. Jabuke i kruške trebalo bi tretirati preparatima na bazi ditinaona. Ova sredstva mogu se koristiti u kombinaciji sa preparatima na bazi difenkonazona.
Suzbijte kruškinu buvu bez insekticida - sirćetom, sodom, glinom
Takođe, mogu se primenjivati sredstva na bazi kaptana. Tamo gde se u voćnjacima javi pepelnica, preporučuje se primjena preparata na bazi sumpora. Kada je reč o optimalnoj meri, tu je potrebno poštovati preporuke proizvođača, koje su naznačene na proizvodu.
Navedeni tretmani su istovremeno i preventivna mera, ukoliko se jave infekcije nakon prvih sledećih padavina.
Kada je reč o zasadima šljiva, tu je potrebno odraditi preventivno tretiranje u cilju suzbijanja monilioza. Od sredstava preporučuju se oni na bazi kaptana. Navedena sredstva mogu se kombinovati sa insekticidima iz grupe neonikotinoida u dozi koju je preporučio proizvođač.
Tagovi
Autor