Pretraživanje tekstova
Gljiva Monilinia laxa čest je uzrok sušenja cvetova i grančica koštunjavog voća. Kako je suzbiti?
Čest uzrok bolesti koja napada koštunjavo voće (višnja, kajsija, trešnja, breskva, nektarina i šljiva) je gljiva Monilinia laxa i ona uzrokuje sušenje cvetova i grančica ovog voća.
Simptomi se javljaju krajem perioda cvetanja, kada su vidljive osušene grančice sa potamnjenim i osušenim cvetovima. Grančice ostaju suve i izgledaju kao da su spaljene vatrom. Višegodišnjim uzastopnim infekcijama dolazi do sušenja grana, česte pojave smole, voćka slabi i dolazi do sušenja pojedinačnih delova krošnje ili čak čitavog stabla.
Gljiva prezimljava u zaraženim, polusuvim granama i na suvim podlogama, punih spora. Spore u fazi cvetanja zaraze cvet. Putem cveta, gljiva prodire u grančicu i dalje u deblje grane. Gljiva izlučuje toksine i dovodi do naglog sušenja cvetova.
Povoljni uslovi za razvoj su visoka vlažnost, kiša i hladnije vreme u periodu cvetanja. Ako je za vreme cvetanja, lepo i suvo vreme ne dolazi do infekcije. Tokom zimske rezidbe voćaka, uklanjanjem zaraženih grančica i grana, kao i skidanjem suvih plodova, smanjuje se potencijal bolesti.
Hemijska zaštita moguća je primenom registrovanih fungicida u dva do tri tretmana. Prvi tretman obaviti kada je otvoreno do 5 % cvetova, drugi tretman u punom cvetanju, a u slučaju obilnije kiše izvršiti i treći tretman.
Preporuka je primeniti fungicide različitih mehanizama delovanja.
Od fungicida protiv M. laxa registrovani su:
Autorka: dipl. ing. poljoprivrede, Đurđica Kšenek
Tagovi
Monilija Koštunjičavo voće Zaštita bilja Gljiva Monilinia laxa
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!