Proizvodnja povrća se stidljivo vraća u sve veće gradove, a organski principi uzgoja sve su prisutniji. Po uzoru na zemlje sveta, i kod nas je sve više baštenskih zajednica, inicijativa i organizacija koje podstiču razvoj urbanog baštovanstva.
Baštovanstvo jedno je od najrasprostranjenijih grana poljoprivrede, pa zato ne treba da čudi što je i omiljen hobi većine ljudi koji imaju kuću u selu ili vikendicu u blizini grada. Kada govorimo o hobiju, ne mislim samo na te uređene parcele u selima, već mislim i na one u gradovima. U svetu je odavno praksa da se iskoristi svaki pedalj gradskog zemljišta, saksija ili kutija kako bi se zasadilo povrće.
Kod nas u Srbiji, takođe postoje pokušaji, ali čini se da sve to ide traljavo i skromno.
Proizvodnja povrća se stidljivo vraća u sve veće gradove, a organski principi uzgoja sve su prisutniji. Po uzoru na zemlje sveta, i kod nas je sve više baštenskih zajednica, inicijativa i organizacija koje podstiču razvoj urbanog baštovanstva.
Jedna od nekolicine takvih zajednica je i Udruženje "Poljosvet" osnovana 2013. godine u Novm Sadu, a prvu Urbanu baštu napravili su samo godinu dana kasnije. U ovoj bašti ljubitelji baštovanstva i pobornici zdrave hrane kroz predavanja i organizovanje radionica, uče kako da proizvode zdravstveno bezbednu hranu.
Za ljude koji nemaju svoju baštu, ali ni uslove da je zasade u blizini svoje zgrade ovo udruženje im je ponudilo članstvo u Urbanoj bašti koje podrazumeva dobijanje gradske parcelice za samostalnu proizvodnju zdrave hrane za svoju porodicu. U ovom udruženju navode, kako ceo projakat ima za cilj da okupi na jednom mestu ljude koji dele istu strast - ljubav prema baštovanstvu i zdravoj ishrani.
Inače, novosadska Urbana bašta nalazi se na Vidovdanskom naselju odnosno šest kilometara od centra grada. Prostire se na površini od 13 ari, a sastoji se od 14 isparcelisanih baštica veličine 50 metara kvadratnih. Bašta je udaljena od glavnih saobraćajnica i većih zagađivača vazduha, na njoj nema ostataka pesticida i teških metala, te je čini idealnom za bavljenje organskim (bio) baštovanstvom.
Takođe u Novom Sadu godinama su poznate i bašte koje se nalaze u kvartu, a prostiru se između Novog naselja i Detelinare. Ovde uglavnom komšiluk seje i sadi, a kada je lepo vreme, organizuju 'straže', kako im ne bi krali plodove.
Još jedna organizacija koja se bavi urbanim baštovanstvom u Srbiji je i Baštalište, a reč je o prvoj organizaciji ovog tipa na našim prostorima.
Ideja za pokretanje urbane bašte poistekla je od nekoliko prijatelja, koji su rešili da uzgajaju zdravo povrće za sebe i to bez ikakvog prethodnog iskustva u poljoprivredi. Nakon godinu dana njihova ideja je prerasla u projekat neprofitnog udruženja građana koji danas okuplja 30 članova svake sezone.
Bio bašta: Na zapuštenom gradskom zemljištu danas uzgajaju bio povrće
Baštalište se nalazi u peri-urbanoj zoni Beograda na ulazu u Slаnce na oko deset kilometara od centrа prestonice. Ovde se isključivo gaji povrće, a primenjuju se principi organske poljoprivrede i permakulture. Povrće koje proizvedemo je zа sopstvene potrebe, međusobnu razmenu i poklon prijateljima.
Svojevremeno je u školi na Čeneju napravljena eko bašta u kojoj su đaci mogli da pojedu ono što su zasadili i tako sebi obezbeđuju zdravu užinu. I u vrtiću "Maslačak" u Novom Sadu vaspitačice su deo igrališta pretvorile u prelepu bašticu iz koje niče povrće.
Doduše, povrće iz bašte se ne koristi za jelo, ali ima za cilj edukaciju najmlađih.
Inače, urbane naše nastaju na krovovima zgrada, na panelima, gljive rastu u džakovima na talogu od kafe, luk i šargarepa niču u žardinjerama, a pojavljuju se urbani pčelinjaci i voćnjaci. U saksijama možete da gajite gotovo sve vrste biljaka, jestive ili ukrasne, višegodišnje ili jednogodišnje.
Tagovi
Autor
Marko Jurišić
pre 4 godine
Ranije je bilo u Novom Sadu na Telepu urbanih bašta, pa su uništene kada su napravili bulevare