Cene ratarskih kultura mnogo su više na kineskim u odnosu na ostale svetske berze uključujući i one evropske. Žitarice skuplje do 160 evra, uljana repica 170, a kukuruz 150 evra za tonu.
Proizvodnja ozime pšenice u Kini porasla je za dva odsto u odnosu na lani i dostigla 134 miliona tona, objavio je Državni zavod za statistiku. Međutim, kako piše reuters, kvalitet useva mogla bi da budu narušena zbog obilnih kiša u glavnim delovima proizvodnje. I Američko ministarstvo poljoprivrede (USDA) objavilo je slične procene u kojima očekuju žetvu od oko 136 miliona tona i uvoz od 10 miliona tona ovog zrna.
Veća proizvodnja rezultat je većih zasejanih površina koje su porasle za jedan odsto, što je prvi porast u toj zemlji tokom poslednjih šest godina. USDA procenjuje da je pšenice u toj zemlji zasejano na oko 23 miliona hektara.
Kako bi pomogle sektoru, tamošnje su državne vlasti podigle minimalnu otkupnu cenu i povećale podsticaje. Dakle, Kina je svoju politiku usmerila na sigurnost hrane nakon pandemije Covid-19 i preduzela mere za jačanje snabdevenosti žitaricama.
Cene na tamošnjim terminskim tržištima u Dalianu i Zhengzhou znatno su više nego na svetskom ili evropskom tržištu, navodi agrarheute. Na primer, na Zhengzhou tona pšenice ovog meseca košta 2.633 juana, što je 342 evra, a za idući mesec predviđene su i veće - 360 evra, dok su one na ostalim svetskim i evropskim berzama mnogo niže. Na primerice, na pariškoj berzi EuroNext košta 200 evra, a čikaškoj CME 203,42 €.
Što se tiče uljane repice, ona u Kini kotira na oko 764 evra po toni, a na kanadskom ICE-u 589,39 evra.
Tonom kukuruza iz prošlogodišnje berbe na berzi Dalian se trguje po ceni od oko 362 evra po toni, dok su one za novu berbu 335 evra. Istovremeno, na EuroNext-u on košta 236,25 evra, a CME-u 211,97 € po toni.
Minimalna prodajna cena pšenice u Kini za proizvođače hrane za životinje povećana je na 305 evra po toni kako bi se smanjila njena sve veća upotreba u stočarstvu. Zbog izuzetno visokih za kukuruz, kineski trgovci i proizvođači krmiva kupovali su sve više pšenice iz državnih rezervi kako bi ga zamenili u stočnoj hrani.
Kinesko Ministarstvo poljoprivrede i ruralnih poslova izdalo je i smernice sa ciljem smanjenja kukuruznog i sojinog brašna u hrani za svinje i živinu, što bi moglo da utiče i na globalni protok žitarica. Stoga kineski proizvođači krmiva pokušavaju da zamene kukuruz jeftinijim varijantama poput pšenice, ali i rižinim mekinjama, ječmom te sirkom.
Kina povećava proizvodnju kukuruza, viša cena ispraznila skladišta?
Iako vlasti rade na tome da prošire uzgoj kukuruza, kineski ratari povećavaju proizvodnju ostalih useva poput soje i pšenice. Prema kineskom Državnom zavodu za statistiku poljoprivrednici su prošle godine posejali 41,264 miliona hektara kukuruza, a ubrali 261 miliona tona ovog zrna. Ove godine USDA očekuje prinose od 268 miliona tona ss otprilike 24 miliona zasejanih hektara sledeće jeseni.
Tagovi
Autorka