Šta je uzrokovalo pad cena pšenice, ali i ječma, kukuruza i uljane repice? Kakve su prognoze žetve u sledećoj sezoni?
Još pre dvadesetak dana, pre samih praznika, došlo je do povećanja cene pšenice kada je dosegla gotovo 300 evra po toni. Prešli smo prvu polovinu januara, a onda je pala za oko 15 evra, na najniži nivo u četiri meseca, navodi Agrarheute. Trend je sledio i ječam, ali i uljana repica koja je oscilirala još primetnije, za 30 do 40 evra po toni.
Tako je na današnji dan cena tone pšenice na pariškoj EuroNext berzi iznosila 263,50 evra, a na čikaškoj CME berzi 255,87 evra. Cena kukuruza na pariškoj je 239 EUR/t, a čikaškoj 205,75 EUR/t.
Kretanje cena žitarica na svetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
Jedan od uzroka pada cena je januarski izveštaj američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA) u kojem se može iščitati da su planirane površine u SAD-u veće nego se očekivalo. Veće procene globalnih zaliha USDA je povećala i zbog rekordno bogate žetve u Argentini i Australiji, a što je uzrokovalo pad cena.
Prinosi argentinske žetve ove žitarice bili su rekordni i nešto bolji nego što se očekivalo, odnosno 21,8 miliona tona. Australijska žetva takođe je bila obimnija nego ikad pre, a i boljeg kvaliteta od očekivane. Tamošnji je izvoz porastao na 1,6 miliona tona samo u novembru, u odnosu na 505.000 tona u istom mesecu 2020., i to uglavnom zahvaljujući snažnoj kineskoj potražnji.
Zemlje Evropske unije su do 9. januara izvezle 15,85 miliona tona meke pšenice u treće zemlje, izvestila je Evropska komisija, što je oko 1,2 miliona tona više nego u isto vreme prošle godine. Najveći EU izvoznik je Francuska s 4,15 mil.t, a odmah iza nje Rumunija sa 4,0 mil.t. Na trećem se mestu našla Nemačka s 1,9 mil.t.
Do sada su najvažniji kupci i izvozna odredišta bili Alžir, Egipat, Kina, Nigerija i Južna Koreja.
Kada je reč o tekućoj marketinškoj godini, analitičarska kompanija "Strategie Grains" snizila je prošle nedelje svoje prognoze za izvoz ove vrste pšenice zbog jake konkurencije iz Argentine i crnomorskih zemalja. Ona je pala na 31,2 s prethodnih 31,5 miliona tona. Posebno je pogođena prodaja u severnoj Africi, naročito francuske na alžirskom tržištu.
Pšenica u fazi bokorenja. Trenutne temperature povoljno utiču na useve
Za sledeću sezonu 2022/23. su neznatno povećali procenu žetve ove žitarice u EU sa 127,6 na 127,7 miliona tona dok je ona za ječam i kukuruz ostala ista i iznosi 51,8 odnosno 66,4 miliona tona. Smatraju da će proizvodnja pšenice i kukuruza u EU 2022. pasti zbog manjih površina i nižih prinosa.
Zbog nedavnog toplotnog talasa u Argentini, tamošnja je berza žitarica Rosario prošle nedelje smanjila prognozu za rod kukuruza 2021/22. na 48 miliona tona sa predviđenih 56 mil. t. Rod soje trebalo bi da se smanji sa 48 na 40 miliona tona.
Slična je situacija i u Brazilu čiji je jug pogodila suša. Prognozira se da će proizvesti 140,5 miliona tona soje, odnosno 1,6 odsto manje u odnosu na predviđanja iz decembra. Kada je reč o kukuruzu, umesto 117,1 smatraju da će proizvesti 112,9 miliona tona te žitarice.
Tagovi
Autorka