Domaća rakija tražena je na domaćem, ali i na svetskom tržištu. Razlika je u načinu prodaje.
Šljiva je ove godine bogato rodila, ali proizvođači ne mogu da budu zadovoljni, jer je otkupna cena niska - od svega 10 do 15 dinara! Zbog toga će se većina opredeliti za preradu, odnosno za rakiju. Međutim, i ovde postoji začkoljica. U slobodnoj prodaji može da se nađe samo rakija sa akcizom, te će većina ostati u "sivoj zoni".
"Do skora se prodavala i niko nije tražio papire. Moglo je kao i sve da se prodaje na pijaci. Moj deda je živeo od toga - od pijace, od prodaje jabuka, šljiva, krompira i rakije, ali sada ne može", kaže za RTS Željko Mićić iz Mirosaljaca.
Odgovor na pitanje "Zašto?" stigao je još prošle godine. Naime, zabranjeno je bilo kakvo stavljanje u promet alkohola koji nema akciznu markicu. Međutim, oni koji to rade na legalan način, takođe su naišli na poteškoću, o čemu više možete da pročitate u tekstu Država sprečava prodaju rakije?
"Ovu situaciju koriste uvoznici stranog alkoholnog pića.Takođe, zna se da je proizvodnja rakije u Srbiji najvećim delom u sivoj zoni. Stimuliše se ilegalna prodaja rakije iz kućne radinosti, koja nije oporezovana i nije plaćena akciza. A onaj ko izvršava sve obaveze ne može da nabavi akcizu i državi plati što joj sleduje", bio je tada ogorčen Ivan Urošević, predsednik Grupacije proizvođača rakije.
Ovakav problem nema Vladimir Ilić, vlasnik destilerije iz Pilice kod Bajine Bašte. Kako kaže, srpska šljivovica, ali i dunjevača tražene su na svetskom tržištu. "Kupujem voće od seljaka, od mojih kooperanata i sa mojih plantaža. Isključivo od voća proizvodimo rakiju. Tako možemo da kontrolišemo i zrelost voća i kvalitet voća i imamo kompletan tehnološki proces u rukama", objasnio je Ilić.
Sa druge strane, ugostitelji imaju problem kada im neko traži domaću rakiju, od lokalnog poizvođača, koju ne smeju da nude: "Iskreno, meni je malo žao što ne mogu da stavim u promet rakiju tog kvaliteta od pravog seoskog domaćina", kaže Ivan Svete, vlasnik restorana iz Požege.
Ko se zaželi ovakve rakije, može u svakom seoskom domaćinstvu da je pronađe, a to je ujedno jedan od zaštitinih simbola seoskog turizma.
Povezana biljna vrsta
Izvori
Tagovi
Autorka