Pretraživanje tekstova
Bagatelna cena pšenice, smanjen rod zbog suše i povraćaj akzice za gorivo, ostavljaju ratare Banate bez nade i sa ultimatumom.
Predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata Dragan Kleut izjavio je da otkupljivači nude za novi rod pšenice 18 dinara po kilogramu, a da je 2008. godine cena bila 22-23 dinara, i upozorio da će protestovati na ulicama ako se cena ne poveća, piše Beta.
Dodao je da je, osim bagatelne cene pšenice iz novog roda, ove godine i prinos zbog suše u Banatu upola manji od prosečnog. Takođe, da poljoprivrednici Banata od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ove godine još nisu dobili ni prvi povraćaj akcize za gorivo od 50 dinara po litru.
"Ako država ništa ne učini da poveća cenu pšenice, posle žetve izlazimo na ulične proteste i blokade", rekao je Kleut.
Prema prošlonedeljnom izveštaju Produktne berze, ponder cena hlebnog zrna iznosila je 21,11 din/kg bez PDV-a (23,21 din/kg sa PDV-om). Iako je interesovanje za novim rodom bilo sve veće, učesnici sa tržišta uglavnom su zauzimali oprezan stav i pratili razvoj situacije pred sam početak žetve.
Izvori
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Pogled unazad, korak napred ☀️
Selo Đinđuša (Južna Srbija)
#RuralFoto #priroda