Projekat "EXTREMES" (EXTREME Weather Events in Serbia - Analysis, Modelling and Impacts) ponudiće jedinstvenu bazu podataka ekstremnih događaja u Srbiji, što je neophodno ako želimo da budemo pripremljeni na ekstreme u budućnosti.
Dosadašnje analize istorijskih podataka potvrđuju trend porasta toplih i smanjenje hladnih ekstremnih događaja, a klimatske predikcije pokazuju da će se ovakav trend nastaviti i u budućnosti. Više temperature dovode i do smanjenja snežnog pokrivača, ranijeg topljenja snega i isparavanja vode. Ekstremne vrućine mogu dovesti do češćih, ozbiljnijih i produženih toplotnih talasa i suša, i mogu pogoršati šumske požare, piše Klima 101.
Kako prosečna temperatura na Zemlji raste, dolazi do pojačanog isparavanja, pa naša atmosfera onda sadrži više vodene pare, i zauzvrat povećava ukupne količine padavina.
Međutim, u klimatskom sistemu nije sve tako jednostavno. Klimatske projekcije nam ukazuju da će sušnije oblasti verovatno postati još sušnije, a one oblasti u svetu koje su u prošlosti imale tendenciju ka obilnim padavinama samo će postati vlažnije; u njima će se oluje i intenzitet padavina pojačati, dok se u pojedinim oblastima očekuju nagle promene intenzivno sušnih i intenzivno kišnih perioda.
Projekat "EXTREMES" (EXTREME Weather Events in Serbia - Analysis, Modelling and Impacts) ponudiće jedinstvenu bazu podataka ekstremnih događaja u Srbiji, što je neophodno ako želimo da budemo pripremljeni na ekstreme u budućnosti.
"Nije u pitanju 'samo' dugoročna otpornost: sa dobrim informacijama možemo se pripremiti za ekstremne vremenske prilike i tako što ćemo biti bolje opremljeni da upozorimo ljude koji žive u područjima visokog rizika, kao i da na vreme šaljemo pomoć u slučaju katastrofe", rekla je za ovaj sajt Milica Tošić sa Instituta za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu.
U toku naredne tri godine, tim projekta će se baviti identifikacijom, analizom i prognozom ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja, što je i izvor akronima projekta.
"Fokus nam je da uspostavimo lak i otvoren pristup ovim podacima i informacijama koji bi služili korisnicima u različitim sektorima, kao što su poljoprivreda ili šumarstvo, za procene rizika i uticaja ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja na različite aspekte života u našoj zemlji", rekla je.
Izvori
Tagovi
Autorka