"Ovi podsticaji imaju za cilj unapređenje tržišnog poslovanja, podizanje standarda kvaliteta i unapređenje konkurentnosti", navodi se.
Vlada Srbije usvojila je na jučerašnjoj sednici (23. januar) Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2025. godini.
Kako je saopšteno, podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.
"Ovi podsticaji imaju za cilj unapređenje tržišnog poslovanja, podizanje standarda kvaliteta i unapređenje konkurentnosti", navodi se.
Uredba je doneta s obzirom na to da je poljoprivreda od izuzetnog značaja za razvoj srpske privrede i da zapošljava, direktno ili indirektno, oko petinu zaposlenog stanovništva.
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da se ovom Uredbom raspoređuje 109,6 milijardi dinara na pojedine vrste podsticaja u 2025. godini.
"Podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju se odnose na direktna plaćanja, mere ruralnog razvoja, posebne podsticaje, kreditnu podršku i IPARD podsticaje, pri čemu je najveći iznos sredstava za podsticaje opredeljen za direktna plaćanja, kao oblik podrške po površini pod biljnom proizvodnjom i kroz plaćanja po grlu", navode iz resornog ministartva.
Kako dodaju, u skladu sa rekordnim budžetom za poljoprivredu u 2025. godini, podsticaji u okviru pojedinih mera direktnih plaćanja uvećani su u odnosu na prethodnu godinu - podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne i tovne krave uvećani su sa 40.000 dinara po grlu na 55.000 dinara po grlu, dok regresi za nabavku sertifikovanog semena iznose do 17.000 dinara po hektaru.
Izvori
Tagovi
Autorka
61