Bogato je kalcijumom, ali treba paziti sa kojom hranom ga kombinovati. Sveže može sadržati štetne mikroorganizme, pa ga svakako treba skuvati pre konzumacije
Svetski dan mleka obeležavamo 1. juna, još od 2001. godine kada ga je ustanovila Organizacija za hranu i poljoprivredu pri UN-u. Ovogodišnja tema bavi se vitalnom ulogom koju mlečni proizvodi imaju u pružanju kvalitetne ishrane širom sveta.
Njegovo pijenje ima brojne zdravstvene dobrobiti.
Mleko je bogato kalcijumom, koji je ključan za razvoj i održavanje jakih kostiju i zuba. Pomaže u prevenciji osteoporoze i lomova kostiju. Preporuka je da ga pijemo u više manjih količina tokom dana.
Apsorpciju kalcijuma iz mleka poboljšava vitamin D kao prirodni šećer u mleku laktoza. S druge strane, mogu je pogoršati oksalati, jedinjenja koja se nalaze u hrani poput spanaća, rabarbare i blitve, pa izbegavajte spremanje variva sa ovim povrćem uz korišćenje mleka. Takođe, fitati, prisutni u celovitim žitaricama, semenkama i mahunarkama, takođe mogu vezati kalcijum i smanjiti njegovu apsorpciju. Visok unos soli može povećati izlučivanje kalcijuma putem urina.
Osim kalcijuma, mleko je bogato drugim važnim hranljivim materijama poput vitamina D, fosfora, kalijuma i vitamina B12. Kalijum može pomoći u regulaciji krvnog pritiska, smanjujući rizik od hipertenzije i srčanih bolesti.
Vitamin A i cink u mleku igraju ključnu ulogu u održavanju zdravog imunog sistema.
Sadrži visoko kvalitetne proteine koji su neophodni za rast i regeneraciju tkiva, ali i za održavanje mišićne mase. Konzumiranje mleka i mlečnih proizvoda može pomoći u kontroli težine jer ovi proteini i masti pružaju dugotrajan osećaj sitosti.
Iako postoje oni koji će reći kako je nekuvano mleko zdravije jer sadrži više enzima i korisnih bakterija i da ima bolji ukus, sigurnije je i zdravstveno ispravno skuvati mleko. Ono može sadržati štetne mikroorganizme kao što je bakterija Salomenlla, E. coli, Listerija i druge patogene. Osim toga, glavni nutrijenti, uključujući proteine, kalcijum i vitamine, ostaju uglavnom netaknuti procesom pasterizacije.
Punomasno mleko sadrži visok udeo zasićenih masti, što može doprineti povećanju nivoa holesterola u krvi i povećati rizik od srčanih bolesti. Na tržištu postoje razni mlečni proizvodi pa tako i oni sa dodacima šećera što doprinosi povećanju unosa kalorija i riziku od gojenja i dijabetesa tipa 2. Zato je najbolje piti obično mleko.
U slučajevima kada su krave tretirane hormonima i antibioticima, ostaci tih materija mogu završiti u mleku i potencijalno uticati na zdravlje potrošača.
Postoje istraživanja koja sugerišu vezu između visokog unosa mlečnih proizvoda i povećanog rizika od određenih vrsta raka, poput raka prostate. Iako dokazi nisu konačni i zahtevaju dalje istraživanje, umerena konzumacija mleka i raznolika ishrana mogu pomoći u smanjenju potencijalnih rizika.
Sve se više govori o tome kako proizvodnja mleka na ogromnim farmama ima značajan uticaj na okolinu, uključujući emisiju gasova sa efektom staklene bašte, korišćenje vode i zemljišta. Postoje i etička pitanja u vezi sa tretmanom mlečnih krava. U slučaju da vas muče ova pitanja, najbolje je nabavljati mleko od malih, lokalnih farmera.
Tagovi
Autorka