Najbolje ih je jesti u sezoni, pa makar i u kolačima. Donosimo vam jednostavan recept za kolač i tri predloga kako da ih sačuvate za zimu
Obilje leta donosi nam i kupine, bobičasto voće bogato vitaminima C, K i E i folnom kiselinom. Sadrži minerale poput kalijuma, magnezijuma i mangana, ali i antioksidanse, uključujući antocijan za koji je utvrđeno da pomaže u borbi protiv slobodnih radikala. Istraživanja su pokazala da redovna konzumacija kupina može smanjiti rizik od hroničnih bolesti poput dijabetesa, raka i kardiovaskularnih oboljenja.
Dakle, konzumacija poboljšava zdravlje mozga, srca i kože. Ima protivupalna svojstva i podiže imunitet.
Najbolje je jesti ih sveže, bez ikakvih dodataka.
Ipak, one su čest dodatak kremastim, laganim, letnjim kolačima, pitama, pudinzima, voćnim, ali i povrtnim salatama, smutijima.
Za običan, sezonski kolač napravite uobičajeni biskvit. Pola kilograma kupina skuvajte u pola litre vode i umešajte dva praška pudinga i četiri kašike šećera. Izlijte na ohlađeni biskvit i premažite šlagom.
Kako biste ih sačuvali za konzumaciju i u ostatku godine, možete ih zamrznuti. Na ovaj način će izgubiti najmanje nutritivnih vrednosti.
Operite ih i osušite kako biste sprečili stvaranje leda i oštećenje plodova. Prvo ih zamrznite na tacni, u tankom sloju kako se ne bi slepile, a potom prebacite u kesicu.
Koristite ih isto kao sveže. Najbolje je jesti ih šest do 12 meseci nakon zamrzavanja.
Zbog svojih sitnih semenki kupina će dati posebnu teksturu džemu koji možete mazati na hleb, koristiti kod pripreme kolača, palačinki i ostalih dezerata.
Potrebno vam je 1 kg kupina, 700 g šećera i sok jednog limuna.
Operite ih i odstranite sve nečistoće, dobro ocedite. Stavite ih u veliki lonac i pomešajte sa šećerom. Ostavite da smesa stoji oko 30 minuta kako bi kupine pustile sok.
Stavite lonac na srednje jaku vatru i kuvajte, povremeno mešajući. Kada počne ključati, smanjite vatru i nastavite kuvati još 20-30 minuta, dok se džem ne zgusne. Kako bi proverili da li je džem gotov, stavite malu količinu na hladan tanjirić - ako se ne razliva, gotov je.
Pred kraj kuvanja, dodajte sok od limuna koji će pomoći u očuvanju boje i poboljšati ukus.
Dok se džem kuva, sterilišite tegle i poklopce u rerni na 100°C, u trajanju od 15 minuta. Kada je džem gotov, pažljivo ga ulijte u vruće sterilisane tegle. Zatvorite ih poklopcima dok su još vruće.
Kako napraviti marmeladu od kajsija? Evo recepta i korisnih saveta
Zamotajte ih ćebetom i ostavite da se ohlade, a zatim čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Kupine sadrže dosta vode i odlične su za izradu soka ili sirupa.
Sok se može praviti bez šećera. Kupine se stave u lonac, ulije se vode tek toliko da ih prekrije i kuvaju na laganoj vatri 15-ak minuta. Nakon toga se procede, a bistra tečnost kuva do vrenja. Kada provri, sipa se u sterilisane flaše, kao kod džema. Dobro se zatvori i utopli. Najbolje je potrošiti ga što pre, posebno ako niste koristili šećer.
Ako ćete praviti sirup, za 1 kg kupina je potrebno 1 kg šećera, 1 l vode i sok jednog limuna.
Postupak je potpuno isti do trenutka kada vraćate proceđeni sok u lonac. Tada mu dodajete i šećer. Dobro promešajte i kuvajte na srednje jakoj vatri još 10-15 minuta, dok se malo ne zgusne. Nekoliko puta promešajte kako biste sprečili da se šećer uhvati za dno lonca.
Sipajte u sterilisane, vrele flaše, umotajte u ćebad, a kada se ohladi, čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Kako ih vi najradije konzumirate? Imate li neki recept? Podelite ga sa nama u komentaru ispod teksta.
Tagovi
Autorka