Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ekološka održivost
  • 28.02.2022. 13:30

Prijavite se na besplatan seminar održivosti ekologije u poljoprivrednoj proizvodnji

Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu raspisao je konkurs za novi ciklus predavanja za studente, ali i druge zainteresovane strane koje se bave održivom poljoprivredom i upravljanjem prirodnim resursima u agraru.

Foto: Depositphotos/l2esnetz (ilustracija)
  • 65
  • 12
  • 0

U okviru "ERASMUS+ Jean Monnet" projekta "Savremene tehnike za osiguranje ekološke održivosti u Istočnoj Evropi", skraćenog naziva MEET (Modern Techniques to Ensure Environmental Sustainability in Eastern Europe), realizuju se akademski moduli koji za cilj imaju podučavanje, ali i promociju primene EU praksi za očuvanje prirodnih resursa uz postizanje održivog razvoja u poljoprivrednom sektoru.

"Moduli su namenjeni studentima, ali i široj javnosti, uključujući NVO sektor, sektor javne uprave, privatne organizacije i sve one koji se bave poljoprivredom u BiH i zemljama okruženja", objašnjava koordinator projekta, doc. dr Sabrija Čadro.

Novi ciklus predavanja o aktuelnim temama

U prolećnom ciklusu polaznici se mogu prijaviti na neki od sledećih modula:

  • Modul B - Klimatske promene i njihov uticaj na ljude i prirodne sisteme
  • Modul D - Održivo upravljanje zemljištem i vodom
  • Modul E - Suša u promenljivom okruženju

Predavači dolaze sa Teagasc instituta (Irska), Univerziteta u Nišu (Srbija) i Univerziteta u Sarajevu (Bosna i Hercegovina) i Univerziteta Josipa Jurja Strossmayer-a u Osijeku (Hrvatska).

Prijave su otvorene do 1. marta. Nastavne aktivnosti za modul D počinju od 8. marta, a za module B i E od 12. aprila 2022. godine.

Nastava preko online platforme

Nastava će se izvoditi u obliku standardnog univerzitetskog kurikuluma na lokalnim (BHS) jezicima u onlajn formatu, kao video predavanja ili u direktnom kontaktu sa predavačima. Trajanje modula je pet nedelja, nakon kojih polaznici polažu ispit kojim potvrđuju stečeno znanje. Učešće je potpuno besplatno, svi polaznici dobijaju odgovarajući nastavni materijal, a nakon uspješnog okončanja i sertifikat.

Neki od ciljeva projekta su razvoj savremenog nastavnog plana i programa u čijem fokusu će biti očuvanje ekologije i upravljanje smanjenjem rizika od prirodnih katastrofa, izgradnja kapaciteta istraživačke zajednice u istočnoevropskim zemljama za bavljenje pitanjima zaštite životne sredine, ali i podizanje svesti šire javnosti o globalnim ekološkim izazovima i značaju zaštite životne sredine za održivi razvoj“, pojašnjava Čadro. 

Polaznici iz svih zemalja okruženja

Naš sagovornik dodaje da je u toku prošle godine, više od 100 polaznika imalo priliku upoznati se sa ovim aktuelnim pitanjima i načinima smanjenja rizika u savremenoj poljoprivrednoj proizvodnji.

"Realizacija projekta počela je 2020. i trajaće do 2023. godine, do sada smo održali ukupno sedam nastavnih modula čiji su polaznici bili iz svih zemalja regiona. Zadovoljni smo odzivom, imali smo polaznike iz svih zemalja okruženja, dakle pored Bosne i Hercegovine, pridružili su nam se i mnogi iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Pred nama je još veliki broj susreta te novih nastavnih ciklusa i radujemo se širenju mreže alumnista", dodaje.

Iz projektnog tima pozivaju sve zainteresovane da izaberu modul koji ih zanima i prijave se putem zvanične stranice projekta. Sve dodatne informacije su dostupne putem e-maila (meet.jeanmonnet@gmail.com) ili Facebook stranice projekta.


Tagovi

MEET Projekat Ekološka održivost Prirodne katastrofe Seminar Klimatske promene Upravljanje zemljištem i vodom Suša


Autor

Benjamin Crljenković

Više [+]

Student master studijskog programa Ratarstvo na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i stipendista Agrokluba. Pored studija uključen je u nekoliko društveno korisnih i istraživačkih projekata.