Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tržište žitatrica
  • 08.03.2022. 13:30

Stižu kritike Mađarskoj i Moldaviji zbog zabrane izvoza žitarica

Kako na ostale članice deluje ova odluka Viktora Orbana? Zašto poljoprivrednici Moldavije kritikuju odluku Vlade?

Foto: Depositphotos/ligora
  • 2.805
  • 423
  • 0

Posle mađarskog uvođenja ograničenja izvoza žitarica, stižu kritike. Pored toga, ova je zemlja uvela pravo prve kupovine domaćih žitarica do 15. maja.

Dakle, vodeća nemačka poljoprivredna trgovačka grupacija BayWa AG kritikovala je Mađarsku, glavnog dobavljača stočne hrane i kukuruza za EU, zbog njene odluke da zabrani izvoz ove robe nakon skoka cena, navodi Agrarheute

U svojoj izjavi Klaus Josef Lutz, izvršni direktor grupacije, rekao je da je odluka o zabrani izvoza neprikladna i da ne pokazuje solidarnost sa ostalim članicama dok prima milijarde evra pomoći. On je osudio ovakav potez Viktora Orbana kao populistički pre izbora u aprilu.

EU mora da uvozi kukuruz i soju

Treba napomenuti da se Evropska unija može snabdeti pšenicom iz vlastite proizvodnje, ali kukuruz i soju mora da uvozi.

Rusija i Ukrajina čine oko 29 odsto globalnog izvoza pšenice i 19 odsto kukuruza. Reuters je naveo da su od početka sukoba isporuke iz Ukrajine obustavljene, a one iz Rusije su sve manje. Kao posledice takvog stanja cene pšenice su povećane za 40 odsto. Veliki deo zemalja gomila zalihe.

Rusija i Ukrajina čine oko 29 odsto globalnog izvoza pšenice (Foto: Depositphoto/vladvitek)

Rumunija ima dovoljno zaliha žita i hrane pa trenutno ne razmišlja o ograničavanju izvoza pšenice, izjavio je u ponedeljak ministar poljoprivrede, Adrian Česnoiu. Susedna Bugarska povećava svoje rezerve te žitarice i ostale robe, dok proizvođači strahuju od zabrane izvoza.

I Moladavija zaustavlja izvoz

Zbog opšteg stanja i Vlada Moldavije uvela je zabranu izvoza pšenice, kukuruza i šećera od 1. marta.

"Naša analiza pokazuje da smo blizu granice prehrambene sigurnosti", za APK inform je izjavila premijerka te zemlje, Natalija Gavrilika

Odluka će ostati na snazi tokom vanrednog stanja od 60 dana koje je u toj zemlji uvedeno 24. februara, prvog dana ruske invazije na Ukrajinu. 

Neslaganje sa odlukom Vlade da se uvede zabrana izvoza kukuruza je izrazilo moldavsko udruženje "Forța Fermierilor" jer ga smatraju nepovoljnom za poljoprivrednike. Infotag je saopštio da su poljoprivrednici uputili pismo Vladi u kojem ističu da je odluka doneta iznenada i bez konsultacija sa proizvođačima. Naveli su da ne razumeju ovu odluku, jer su imali rekordnu žetvu od 2,6 miliona tona. U tu količinu nisu uračunati prinosi na farmama manjim od 10 ha. Imaju i tri miliona tona zaliha kukuruza, uključujući i prošlogodišnje.

Poljoprivrednici su sigurni da nema potrebe za zabranom izvoza i da nema pretnje prehrambenoj sigurnosti Moldavije. Pozvali su Vladu da ukinu ovu restrikciju ili da se uvede izvozna kvota od 250 hiljada tona za mart.


Tagovi

Mađarska BayWa Zabrana izvoza Cene žitarica Moldavija Izvoz kukuruza Viktor Orban Natalija Gavrilika


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Bagrem rano procvetao